×

Lanse Tur| Yurt içi otelleri | yurt dışı turları| kültür turları |Konya Lanse Tur| gemi turları ve uçak biletinde en avantajlı tatil fırsatlarıyla rezervasyon yaptırın.

GEZGİNLERİN EVDEYKEN YAPABİLECEĞİ AKTİVİTELER

GEZGİNLERİN EVDEYKEN YAPABİLECEĞİ AKTİVİTELER

GEZGİNLERİN EVDEYKEN YAPABİLECEĞİ AKTİVİTELER

Hepimizin evde kaldığı ve sosyal izolasyonun hiç olmadığı kadar önem kazandığı şu günlerde belki de daha önceden hiç yapmadığımız şeyleri yaparak günümüzü renklendirebilir, kaliteli zaman geçirebilir ve yeni şeyler öğrenebiliriz. Nasıl mı? İşte sizler için gezginlerin evdeyken yapabileceği aktiviteler listesi. Keyifli okumalar. 
 
1-Fiziksel ve Zihinsel Sağlığı Korumak İçin: Spor
Kendimizi sosyal izolasyona aldığımız şu günlerde ilk adım olarak, fiziksel ve zihinsel sağlımızı korumak çok önemli. Peki bunu nasıl yapabiliriz? The New York Times'da yayımlanan bilimsel bir makalede her gün 7'şer dakika boyunca yapılan egzersizin fizik ve ruh sağlığını olumlu derecede etkilediği belirtildi. Sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyecek hangi spor size uygunsa her gün belli saatlerde spor yapmaya özen göstermeniz hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. Sporun yanı sıra uyku düzeni de güçlü bir bağışıklık adına oldukça önemli. Uzmanlar geceleri 7-8 saat boyunca uyumanın bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasında çok önemli bir role sahip olduğunu belirtiyor.
 
2- Online Turlarla Yeni Rotalara Yelken Açın
Yüzlerce müze, akvaryum ve diğer turistik yerler sanal turlar, çevrim içi olarak ''ziyaret'' edilmeleri için onlarca başka yol sunuyor. Kapsamlı bir online gezi listesine göz atmak isterseniz yurtiçi ve yurt dışı turlar bölümlerimiz ve sanal otel turları bölümümüzden içeriğimizi okumaya başlayabilirsiniz.
 
3-Seyahat Gereksinimlerinizi Gözden Geçirin
Hep o istediğiniz yürüyüş sandaletleri, rahat sırt çantası, belki de bir termos… Seyahat sırasında gereksinim duyduğunuz eksiklerin listesini yapmanın tam zamanı. Eksiklerinizi şimdiden gözden geçirip belki de aldığınız taktirde gelecek seyahatinizde ''keşke bunu yanıma alsaydım'' derdi hiç olmadan gönül rahatlığıyla çıkabilirsiniz. Şimdiden yapacağınız planlar ve alacağınız önemler gelecekteki seyahatimizi rahat bir şekilde yapmamıza olanak sağlayacaktır. 
 
4-Kitap ve Film: Huzurun Diğer Adı
Evde kaldığımız şu günlerde biraz olsun stresimizi azaltmaya ve huzur bulmaya ihtiyacımız var. Her zaman okumak ve izlemek isteğimiz filmler için ise bolca vakit var. Güzel bir kitap, evde kaldığımız şu günlerde kitap okumak stres seviyemizi azaltmaya yardım ederken, yeni şeyler öğrenmemizi de sağlayacaktır. İster kurgu isterse de kurgu dışı olsun, yeni bir şeyler öğrenmenin en huzurlu yolları kitap okumaktan geçer. Seyahat kitapları ya da çocuklarınızla beraber bir film keyfi ilgi alanınız ise aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz.
https://www.hisglobal.com.tr/blog/evdeyken-okumalik-en-guzel-gezi-kitaplari
https://www.hisglobal.com.tr/blog/cocugunuzla-birlikte-izleyeceginiz-birbirinden-guzel-yolculuk-filmleri
 
5-Bavullarınızı ve Çantalarınızı Dezenfekte Etmeye Ne Dersiniz?
Şu anda çoğumuz hijyen konusunda her zamankinden daha fazla önem vermeye başladık. Genellikle seyahatlerden dönüşte valizimizi boşalttıktan sonra kaldırırız. Peki evden çıkmadığınız günlerde bavulunuzu dezenfekte etmeye ne dersiniz? Sabunlu ıslak bir bezle temizlenmesi oldukça kolay olan bavul ve çantalarınızı bir sonraki seyahatiniz için hazır edebilirsiniz. Bavul dezenfekte etme işini harika bir seyahat alışkanlığının başlangıcı olarak adlandırabilirsiniz.
 
6-Belgelerinizin Güncelliğini Takip Edin
Pasaportunuzun, vizenin süresini incelemenin tam zamanı. Çoğumuzun bu günleri atlattıktan sonra yurt dışına seyahat planları yaptığını göz önüne alırsak belge kontrolü için ideal bir zamandayız demektir. Devletin ve konsoloslukların yürüttüğü bu işlemleri yüz yüze devam ettirmek şu an için zor da olsa, yapmanız gerekenler listesini şimdi yazmaya başlamanız oldukça faydalı olacaktır.
 
7-Dünya Mutfağından Farklı Yemekler Hazırlayın
Gezdiğiniz ya da gezmek için planlar yaptığınız şehir ve ülkelerdeki lezzetler ilginizi mi çekiyor? Yemek pişirmek sadece tat duyunuza hitap etmez, aynı zamanda en sevdiğiniz yemeği son yolculuklardan hatırlamanın harika bir yoludur. Hele bir de yemekleriniz büyük bir iştahla tüketiliyorsa! Yemek hazırlarken zihin sadece o işle meşgul olacağından yemek yapmayı bir nevi rahatlama aracı da olarak da görebilirsiniz. 
 
8-Sağlık Kitini Unutmayın
Önce sağlık! Seyahatler sırasında hastalanma olasılığı normal koşullar altında olduğundan daha fazladır ve COVID-19 pandemisinden sonra kendimizi mikrop ve virüslerden korumak konusunda biraz daha dikkatli olmamızda fayda olacaktır. Seyahat boy dezenfekte edici mendil, el dezenfektanı ve eldiven, maske ve birkaç önemli ilaçlarla dolu, her yolculuktan önce hazır bulundurabileceğiniz sağlık kitini şimdiden hazırlamanız ve tatiliniz sırasında yanınızda taşımanız kurtarıcı olacaktır. 
 
9-Hayallerinizde Seyahat İçin Tasarruf Edin
Evdeyken neler yapılır sorusunun bir diğer cevabı ise hiç şüphesiz tasarruf olacaktır. Bir süre dışarı çıkamadığımız için günlük alışkanlıklarımızdan dolayı tasarruf etmeye başladık. Gelecekte yapılması planlanan seyahatler için şimdi yapılan tasarrufların ileriki zamanlarda meyvelerini toplamaya başlayacağız. Geleceğe dair planlarınızı listelemeyi düşünüyorsanız bazı uygulamaları kullanarak harcamalarınızı izleyebilir ve tasarruf edebileceğiniz yeni alanları da fark edebilirsiniz.
 
10-Yeni Bir Lisan Öğrenmenin Tam Zamanı
Video paylaşım siteleri, diziler, filmler, kitaplar, dil öğrenme uygulamaları… Dil öğrenmeyi kolaylaştıracak birçok materyale kolaylıkla evimizden ulaşabiliyoruz. Üstelik öğrendiğiniz birkaç kelime daha bir gelecekteki seyahatlerinizde kurtarıcı olacaktır. Örneğin müsait olduğunuz bir zamanda dil uygulaması indirip günlük egzersizler yaparak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Özellikle çoğu dil uygulaması oyunlara ve tekrarlamaya dayanır, bu da dili eğlenceli bir şekilde öğrenmenize imkân sağlar. 
 
11-Uzun Süredir İlgilenmediğiniz Hobinize Yönelin
Herkesin bir süre öğrenmeye çalışıp köşeye koyduğu bir müzik aleti ya da resim tuvali vardır! İşte şimdi, onları bulundukları yerden çıkarmanın tam zamanı. Yakın zamana kadar “Vaktim yok, nasıl ilgileneyim?” dediğiniz şeyler için artık yeterli vaktiniz olabilir. Üstelik müzik, resim gibi uğraşlar insanı ruhsal açıdan besler ve günlük kaygılardan uzaklaşlaştırır.
O halde, uzun süredir dokunmadığınız o gitarı akort etmeye ya da paletinizi rengarenk boyalarla doldurmaya ne dersiniz?
 
12- Sanatla Akşamınızı Güzelleştirin
Müzik, şiir ve diğer sanatsal aktiviteler, evde yapılabilecek en eğlenceli şeylerin başında geliyor. Tüm gün evde kütüphanenizi, giysi dolabınızı düzenleyip çeşitli ev işlerine vakit ayırdıktan sonra akşam sizi dinlendirecek etkinliklere zaman ayırabilirsiniz.
 
13-Online Kurslara Katılın
Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası… Evde bulunduğunuz süre boyunca bu online kurslara yazılabilir, konunun uzmanlarından eğitim alıp becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde nitelikli bir şekilde değerlendirdikçe bu süreçte kendinize yeni şeyler katıp karamsar düşünceleri de zihninizden uzak tutabilirsiniz.
Evde size ilham verecek ve kafa dağıtmanızı sağlayacak kültürel/sanatsal aktivite önerilerimizi sizin için sıraladık. Korona günlerini hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıkla tamamlamanız dileğiyle!