×

Lanse Tur| Yurt içi otelleri | yurt dışı turları| kültür turları |Konya Lanse Tur| gemi turları ve uçak biletinde en avantajlı tatil fırsatlarıyla rezervasyon yaptırın.

TÜRKİYE'DE YAŞAMANIZ GEREKEN 10 MACERA..

TÜRKİYE'DE YAŞAMANIZ GEREKEN 10 MACERA..

TÜRKİYE'DE YAŞAMANIZ GEREKEN 10 MACERA..

1)YENİCE ORMANLARINDA KAMP
Karabük'ün Yenice İlçesinde bulunan Yenice Ormanları, doğaseverlerin vazgeçemediği destinasyonlardan biri. Burada doğa yürüyüşleri ve kampçılık dışında kaya tırmanışı, kanyon geçişi gibi başka doğa sporları da yapmak mümkün. Ayrıca şunu da hatırlatalım; Yenice Ormanları dünyadaki en önemli anıt orman alanlarından biri olarak biliniyor. 

2)BABADAĞ'DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Yüksekliği 1969 m olan Babadağ, Denizli il sınırları içerisinde ama uçuşlar Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz sahillerine yapılıyor. Buradan yapılacak bir uçuş yörey 2 bin metrelik bir yükseklikten bakmayı sağlıyor. Başlangıçta yaşanan heyecan havalandıktan kısa bir süre sonra yerini hayranlığa bırakıyor. Eğer hava açıksa Patara, Dalaman, hatta Rodos'u bile görmek mümkün.

3)BİSİKLETLE GÖKOVA
Bisikletle Ege kıyılarında gezmek, köylerde ve sahillerde konaklamak, denize yüksekten bakmak,ormanlarında kaybolmak, dalgaları dinleyerek uyumak..Gökova Körfezi'nde yaşanacak bir macera sırasında yaşayabileceğiniz onlarca anıdan sadece birkaçı. Bodrum'dan bisikletle yola çıkıp Kızılağaç köyü, Yalıçiftliği, Hurmanlık ve Çökertme güzergahında ilerleyebilir, buralarda mola vererek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bunların dışında Sedir Adası'na, Çamlık İskelesi'ne ve Ayın Koyu'na günübirlik geziler de yapılabilir. 

4)DEMİRKAZIK TIRMANIŞI
Demirkazık, barındırdığı farklı rotalarıyla yerli ve yabancı dağcıların en çok uğradığı zirvelerin başında geliyor. Demirkazık zirvesi öncesi 3 bin 756 metreyle Aladağların en yüksek zirvesiyken yapılan ölçümler sonucunda en yüksek zirve ünvanı 3 bin 767 metre ile Kızılkaya'ya geçmiş. Yalnız şunu da belirtelim; Ağrı Dağı ve Süphan Dağı'nın aksine Demirkazık, iyi bir dağcılık deneyimi olmayanlar için yaşamsal risk taşıyor. 

5) FRİG VADİSİ KEŞFİ
Frig Vadisi'ni dolaşmak, dağların arasında ormanların içine gizlenmiş Frig yerleşimlerini keşfetmek geçmişe uzanan bir macera gibi. Vadi çoğunlukla tüflerle kaplı. Kayalar kolay şekillendiği için yörede peribacaları oluşmuş. Kütahya-Eskişehir - Afyon arasındaki üçgende bulunan Frig Vadisi, en güzel organize turizm bölgelerinden biri olarak biliniyor.

6) KIZILIRMAK'TA KANO
Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın, Kızıldağ'ın güney yamacında doğup Bafra Burnu'nda Karadeniz'e ulaşana dek yaptığı toplam yol 1355 km. Bu nehri kanoyla geçmek, oldukça eğlenceli bir etkinlik. Sivas'tan başlayıp Gemerek yakınlarına kadar olan 120 km etap yaz aylarında kano geçişi için çok uygun. 

7)NALLIHAN
Ankara'nın Nallıhan ilçesi sınırları içerisinde kalan Kıztepe, günübirlik macera etkinlikleri için oldukça uygun bir yer. Doğal bir alanın birkaç on yıl sonra ne hale gelebileceğinin en güzel örneğini Nallıhan erozyon bölgesi veriyor. Burası sadece ormanda, yaylada değil, hiçbir bitkinin yetişmediği bir coğrafyada da olağanüstü saatler geçirebileceğinin en güzel örneği.

8)KARAPINAR KUMULLARI
Karapınar Kumulları'nın apayrı bir güzelliği var. Çöl ortamında öğle sıcağında yürümek zor olduğu için burada düzenlenecek etkinlikler genelde akşam saatlerinde yapılıyor. Burada kumun üzerinde yürümek oldukça zor. Bu nedenle yavaş bir tempoda kendini zorlamadan yürümek yapılacak etkinliği kolaylaştırıyor. Arabaların battığı Karapınar Kumulu, buraya gelenlere gerçek bir çöl macerası yaşatıyor. 

9) ÇORUH'TA RAFTİNG
Birçok çay vederenin birleşmesiyle oluşan Çoruh Nehri, derin vadilerden akarak Gürcistan'da Karadeniz'e dökülüyor. Kaçkar Dağları'nın sularıyla beslenen Çoruh, Türkiye'nin en coşkun akan nehirlerinin başında geliyor. Nehrin sakin olduğu Ağustos ve Eylül ayları Çoruh Nehri'nde rafting yapmak için ideal zaman. Raftingden alınan zevkin yanı sıra Çoruh Vadisi'nin muhteşem görüntüleri de ziyaretçileri büyülüyor. 

10) BUZUL GÖLLERİNİ KEŞİF
Türkiye'nin en güzel buzul gölleri Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Rize-Erzurum sınırları içerisinde kalan Verçenik Dağı civarındakiler Doğu Karadeniz Dağları'ndaki en güzel buzul göllerinin başında geliyor. Mal Gölü, Deli Göl ve Yıldız Gölü günübirlik turlar için uygun yerlerin başında geliyor. Altıparmak Dağları'ndaki buzul göller, diğer göllerin aksine çok fazla ziyaretçisi olmayan göllerdir. Muhteşem doğal anıtlar olan bu buzul göllerde kamp kurarak doğayı keşfetmek mümnkün.