×

Lanse Tur| Yurt içi otelleri | yurt dışı turları| kültür turları |Konya Lanse Tur| gemi turları ve uçak biletinde en avantajlı tatil fırsatlarıyla rezervasyon yaptırın.

VİZESİZ GİDİLEBİLECEK 10 HARİKA ÜLKE

VİZESİZ GİDİLEBİLECEK 10 HARİKA ÜLKE

VİZESİZ GİDİLEBİLECEK 10 HARİKA ÜLKE

Yurtdışı tatil yapabilmenin en kolay yolu vizesiz ülkelere yolculuk yapmak. Birçok ülke Türk pasaportuna vize uyguluyor, ancak görmeye değer tarihi ve turistik güzellikler olan görümeye değer çok sayıda vize istemeyen ülkeler de var. Avrupa Birliği ülkeleri için Schengen vizesi almakta yaşadığımız sıkıntıları biz de Brezilya’dan Güney Kore’ye, Ukrayna veya nefis Balkan ülkelerine vizesiz seyahat ederek aşalım.

1) MAKEDONYA
Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya, Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri ile görenleri büyülüyor. Balayı çiftlerinin de gözdesi Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu. 542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığından dolayı Türk izleri olan Makedonya ve diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan turlar ile vizesiz gezi yapmak mümkün. Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmediğimiz bir şehir. Vardar nehri kenarında kurulmuş Osmanlı miraslarının yer aldığı bu şehir, barındırdığı birbirinden farklı ve eğlenceli kafe, bar ve clubları ile Üsküp, renkli bir gece hayatına sahip.Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid ise, Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, Ohrid Gölü’nün hemen kıyısında bulunuyor. Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Balkanların ortasında şirin bir ülke, geleneksel yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla her sezon ziyaret edebilecek bir ülke

2) ARJANTİN
İspanyolcanın konuşulduğu Güney Amerika ülkesi Arjantin, futbolun, tangonun, lezzetli etlerin ve dünyaca ünlü Iguazu şelalesinin ülkesi. Para birimi ise Pezo’dur. Güney Amerika’nın en havalı şehri olarak bilinen, güzel hava anlamına gelen,başkent Buenos Aires’e ismi ülkeyi keşfeden İspanyol kaşifler tarafından verilmiş. Kasım-Nisan ayları arasında hava sıcaklığı 14-28 C, Mayıs-Ekim aylarında ise 8-18 C arasında seyrediyor.Başkent Buenos Aires’te, San Martin Alanı, Avenida Nueve de Julio, Obelisk, Casa Rozada, Palermo Parkı, St. Telmo, Recolata, Anıt Mezar ve Eva Peron, Pilar Kilisesi görülmeye değer. Ayrıca eski ve yeni limanların bulunduğu La Boca, Metropolitan Katedrali, Kongre Sarayı ve Colon Tiyatrosu görülebilir. 1800’lü yıllarda Lübnan’dan ülkeye göç edenlerin, Osmanlı torunu olduğu için El Turco lakabıyla çağrıldığı Arjantin, Türkiye ile karşılaştırılınca yarı yarıya daha ucuz. İspanyol ve İtalyan mutfağıyla harmanlanmış olan Arjantin mutfağı oldukça ünlü ve damak tadımızı da oldukça uygun.

3) ANAVUTLUK
Balkan yarımadasının batı bölgesinde uzanan Arnavutluk vizesiz ucuz ülkeler arasında. Komünizm döneminde neredeyse 50 yıl dünyaya kapılarını kapatmış olan ülkeydi. Tarihsel bağlarımız olan Arnavutluk hem vizesiz hem de ekonomik bir tatil için gayet güzel bir ülke. Kuzeybatıdan Karadağ, kuzeydoğudan Sırbistan ve doğudan Makedonya, güneyden Yunanistan, batıdan Adriyatik Denizi’yle çevrili Arnavutluk, turkuaz denizi, tatil için elverişli adaları ve uzun kumsallarıyla ideal bir tatil yeri. Hem tatil için uzun uçuş yapmadan hem de vizesiz olarak bunlara erişebilmek güzel.
UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Berat kasabası, Mardin ve Safranbolu benzeri bir his uyandırıyor. 1000 pencereli yer olarak adlandırılan Berat da şahane dağ manzarasına bakan bir tatil neden olmasın! Deniz, güneş ve kum üçlüsünü sevenler için Durres uygun bir şehir. Ayrıca Kruja ve İşkodra da görülmesi gereken yerler arasında. başkenti Tiran ise turizme yeni yeni alışmaya çalışan, rengarenk evleri, karışık ara sokakları ve ekonomik konaklama, yiyecek seçenekleri ile oldukça dikkat çekici bir şehir.

4) MALDİVLER
100 yıla yakın bir süre boyunca İngiliz sömürgesi olan Hint Okyanusu’ndaki Maldivler, 1965’te bağımsızlığını kazanmış. 1192 Adadan oluşan ülke, 11 Kasım 1968 tarihinde Cumhuriyet olmuş. Yerleşim olan adaların neredeyse %90’ı oteller tarafından kullanılan ülkenin, en çok ziyaret edilen şehri ise Male. Bu şehir adalar topluluğunun hem başkenti ve hem de en büyük kenti olarak dikkat çekiyor.Tropikal iklime sahip ülkede yılın hemen hemen her mevsimi tatil için uygun bir iklimi bulunuyor. Kartpostallarda görünen manzaralar, paletlerde bile görülmeyecek mavi rengin tonlarına sahip denizi ve eşsiz beyaz kumsalları ile, sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin en uygun destinasyonlarından birisi. Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu’na serpilmiş bu adalar, dünyanın en çok tercih edilen balayı tatili listesinde yer alıyor. Bu nedenle Maldivler balayı turları oldukça ilgi görüyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu tatil ülkesi unutulmaz bir tatil sunuyor.

5) FİLİPİNLER
Güney Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Filipinler, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile görülecek vizesiz ülkeler listesine giriyor.Yurt içindeki tatilin maliyetine yakın, ama daha farklı, eğlenceli ve egzotik bir seyahate olanak sağlayan ülke, henüz bir çoğunun adının olmadığı 7,109 adadan meydana geliyor. Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. El Nido kasabası, Filipinler’in ünlü tatil adası Palawan’nın kuzey doğusunda bulunuyor. Tropik bir cennet olan Filipinler, Türkiye pasaportuna 30 günlük girişlerde vize istemiyor. Dünyaca ünlü Boracay Adası ise son yılların gözde destinasyonları arasında yer alıyor. Gerçekliğine inanılamayacak kadar güzel zümrüt yeşili dağlar ve turkuaz denize sahip kumsallarda tropik içkilerin keyifle yudumlanacağı bir tatil yeri.

6) AZERBAYCAN 
Azerbaycan Cumhuriyeti,tarihi, kültüre ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip olan ülkede yeryüzünde var olan 11 farklı iklim türünün 9’u yaşanmaktadır.Azerbaycan’da isterseniz doğa turizmi için giderek milli parkları ziyaret edebilir, doğa yürüyüşlerine katılabilir, tırmanışlar yapabilirsiniz. Ülkede bu anlamda turlar oldukça yaygındır.Öte yandan Hazar Denizi’ne kıyısı olan Azerbaycan’ı dilerseniz deniz turizmi için ziyaret edebilirsiniz. Kumlu plajları dalış yapmak isteyenlere imkanlar sağlamaktadır. Ülkede bu anlamda deniz sezonunun başlangıcı ise Mayıs ayıdır.
Azerbaycan’ın ziyaret edecekseniz burada tarihi yapıları, müzeleri, anıt ve sarayları da görebilirsiniz. Ülkede UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine dahil edilmiş yapılar yer almaktadır. İsfahan, görkemli mimarisi ile kartpostal güzelliğinde olmasının yanı sıra, tarihi boyunca kültür, sanat ve bilimin merkezi olmasıyla, adeta Avrupa Rönesans’ının başkenti Floransa’yı anımsatıyor. Pers İmparatorluğunun ünlü başkenti Persepolis’e ev sahipliği yapan Şiraz, şiir, şarap ve güllerin şehri diye tarihin yapraklarında yer etmiş. Ayrıca Kaşhan, Yazd, Tebriz ve kutsal şehir Meşhed görülesi yerler arasında. İran Körfezinde yer alan Kişh Adası ise tropik bir iklim tadında tatil yapmak isteyenleri kendine çekiyor.

7) GÜNEY KORE
Tarihle modernizmin buluştuğu Asya’nın modern yüzü Güney Kore, güler yüzlü, dost, çalışkan ve dürüst insanları ile biliniyor. Modernizm ve geleneksel yaşamın iç içe geçtiği, gökdelenler, cezbedici alışveriş merkezleri, eğlence parkları, saraylar, budist tapınaklar ve tarihi binaların yan yana olduğu, eğlenceli, hareketli ve görkemli şehir Seul ülkenin başkenti. Güney Kore, uzak doğuda birden fazla ülkeye kombine turlar yapmak için ideal bir destinasyon olabilir. Singapur, Malezya ile birlikte keyifli bir Uzakdoğu turu için dahil edilmesi gereken vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.Koreli müzisyen PSY’nin 2012 yılı yapımı şarkısı Gangnam Style, komik, ritmik ve Park Jae-sang’ın alışılmadık dans figürlerinden dolayı çok büyük ilgi görmüştü. Turizm otoriteleri, ülkede bu yıl turizmin paylayacağı görüşünde. Güney Koreliler, Türklere saygıda kusur etmemek için olağanüstü gayret gösteriyorlar. Bu ülkeye gidecekler için sonbahar ideal mevsim. Çünkü güneş, yaz ayları boyunca esirgediği yüzünü Eylül’den itibaren tüm güzelliğiyle göstermeye başlıyor.

8) UKRAYNA
Yurtdışı turları yapacakların tercih edeceği vizesiz ülkelerden Ukrayna, dağlık ve ormanlık alanları, termal suları ve zengin bitki örtüsü ile önemli bir turizm bölgesi. Batı Avrupa’da yer alan Ukrayna, Romanya ve Rusya arasında Karadeniz ile sınırı bulunuyor. Belarus, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya ve Slovakya ile de sınır komşuluğu var. Başkent Kiev, sanatı ve mimari eserleriyle dünya kültürünün en önemli parçalarından biridir. Ülkenin Ortaçağ’dan kalma yerleri, mistik bir hava estiriyor.Kiev, Ortodoks inancının Doğu Avrupa’ya yayılmasında başlıca rolü oynamıştır. Ulusal kültürün en önemli temsilcilerinden Lviv ise Barok ve Rönesans mimarisi ve dar Ortaçağ sokakları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Güney sahilinde ılıman Karadeniz iklimi görülen ülkenin yaz aylarında ılık geçer. Bu mevsimde güneyde ise hava durumu sıcak olarak kendini gösteriyor.

9) MALEZYA
Malezya, Güney Çin Denizi’ne doğru uzanan Malay Yarımadası ve Borneo Adası’nın bir bölümü olmak üzere bir birine oldukça uzak 2 kara parçasından oluşuyor. Sabah ve Sarawak eyaletlerinin bulunduğu Borneo Adası’nın kuzeyine Doğu Malezya, Malay Yarımadası’naysa Batı Malezya adı veriliyor. Başkent Kuala Lumpur, yarımadanın batı kıyısı üzerinde bulunuyor. Şehirdeki dünyanın en büyük Hindu tapınağı olan Batu Mağaraları ve Çin Mahallesi ve diğer renkli Hindu tapınakları ve camiler Malezya’nın etnik renkliliğinin de göstergesi.Penang bölgesinde ise Dev botanik bahçeleri, dünyadaki ilk tropikal kelebek parkı, Tanjong Bungah’tan Batu Ferringhi’e kilometrelerce uzanan çok çekici kumsallar bulunuyor. Langkawi, Tioman ve Perhentian adaları görülmeye değer. Kuala Lumpur’a birkaç saat uzaklıktaki Melaka şehri ise UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Ekvatoral tropikal bir iklimin seyrettiği güzel ülke Malezya, en uygun Nisan-Ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Malezya’ya 90 gün süreli vizesiz seyahat edilebiliyor.

10) ANDORRA
Fransa ile İspanya arasında, sınırda yer alan ve Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Andorra, vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alıyor. Günü birlik gezilebilecek kadar küçük bir ülke olan Andorra, özellikle kış sezonunda yoğun turist akınına uğruyor.Pirene Dapları üzerinde güzel kayak pistlerinin yer aldığı Andorra’da Nisan ayına kadar kar kalabiliyor. Öte yandan doğa turizmi meraklıları için de yine değerlendirileilecek ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor bu Avrupa ülkesi. Andorra’nın turistleri cezbeden özelliklerinden biri de vergi cenneti olarak tabir edilen ülkelerden biri olmasıdır.Zaten turizm üzerine kurulan ülke ekonomisi, turistlerin yaptığı alışverişlerle canlılık kazanır. Bu nedenle Andorra’da oldukça uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Andorra’ya gitmek isteyenlerin en büyük sorunu ise, ülkeye direk ulaşım olmadığından Schengen Vizesi gerekmesidir.