×

Lanse Tur| Yurt içi otelleri | yurt dışı turları| kültür turları |Konya Lanse Tur| gemi turları ve uçak biletinde en avantajlı tatil fırsatlarıyla rezervasyon yaptırın.

BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA

BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
BUDAPEŞTE & PRAG & VİYANA
Tarih
HER HAFTA HAREKETLİ
şehirler
BUDAPEŞTE & VİYANA & PRAG
otel
3-4* OTELLER
ulaşım
PEGASUS HAVAYOLLARI İLE
ücret
199 EURO ( en düşük fiyat)
vize
Vize Için Gerekli Evrakları Lütfen Sorunuz..
tur konsepti
ODA KAHVALTI

NERELERİ GEZELİM?

Parlamento Binası
Avrupa’nın en eski yönetim binalarından olan Macaristan Parlamento Binası, Tuna Nehri’nin kıyısında Lajos Kossuth Meydanı’na inşa edilmiş gösterişli ve göz alıcı bir yapıdır. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üçüncü parlamento binası olan yapı 268 metre yüksekliğe ve 123 metre genişliğe sahiptir. 27’den fazla çıkışı ve 600’den fazla oda ve ofisi bulunan yapının bir girişi meydanda bulunurken ön cephesi Tuna Nehri ile Gellert Tepesi ve Kalesi’nin muhteşem manzarasına sahiptir. Bina, şehrin popüler merkezlerine de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Kahramanlar Meydanı
Budapeşte’nin en önemli tarihi eserlerinden olan ve UNESCO tarafından da Dünya Mirası kapsamında koruma altına alınan Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere) şehrin en ünlü caddesi Andrassy’nin sonunda yer almaktadır. 1896 yılında inşa edilen meydan ve anıt heykeller Macar Uygarlığı’nın 1000. Yıldönümünü temsil etmektedir. Meydan, iki yarım çember şeklindeki sütun kemer ve bir uzun sütundan oluşmaktadır. Ortadaki 36 metrelik sütun üzerinde Roma-Katolik inancına göre baş melek olan Gabriel’in simgesel heykeli bulunmaktadır. Yarım çember sütunlar üzerinde de ünlü Macar kabile liderlerini temsil eden heykeller vardır. 

Chain Köprüsü
Budapeşte’nin iki yakasını birleştiren ve şehirdeki yedi köprüden en eskisi olan Chain Köprüsü, özellikle geceleri ışıklandırılmış haliyle göz kamaştırır. Macarların Lánchíd ismini verdiği köprü sadece yaya trafiğine tahsis edilmiş olup Tuna Nehri’nin romantik manzarasını izlemek ya da şehrin panoramik fotoğraflarını çekmek için idealdir. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar gördükten sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edilen köprünün iki yakasındaki aslan heykelleri, orijinallerini aratmayacak kadar kusursuz yontulmuştur. 

Memento Park
Macaristan’ın 1949-1989 yılları arasında geçirdiği Komünist döneme ait anıtların ve dev heykellerin yer aldığı Momento Park, şehrin Buda kısmında bulunan bir açık hava müzesidir. Müze içerisinde tarihte bir yolculuk yapıp, müzedeki mağazalardan Sovyet Dönemi’ne ait ürünler satın alabilirsiniz. Bunun yanında müze sinemasında döneme ait belgeseller, filmler ve propaganda videolarını izleyebilirsiniz.

Budapeşte Opera Evi
1884 yılında açılan Budapeşte Opera Evi, Kral Franz Joseph döneminin en görkemli eserlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Neo-Rönesans mimarisine uygun olarak inşa edilmiş opera binası, şehrin ünlü Andrassy Bulvarı’nda yer almaktadır. Operanın dış cephesi Grek Godesses akımına ait heykellerle süslenmiş olup dış cephedeki sadeliğe zıt olarak görkem iç dekorasyona aktarılmıştır. Zarafet ve ihtişamı yansıtan iç kısımlarda mermer kaplı merdivenler ve Macar ressamlar tarafından yapılmış duvar freskoları bulunmaktadır. İnşası dokuz yılda tamamlanan opera binası döneminin en modern ve büyük yapılarından biridir.

Gellert Kaplıcaları
Şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Gellert Tepesi’ndeki Hotel Gellert’e bağlı olarak hizmet veren kaplıcalar, 18. Yüzyıl’ın başında Art Nouveau tarzında inşa edilmiş harika bir komplekstir. Kurulduğu yıllarda dönemin en iyi tedavi merkezlerinden biri olan Gellert Kaplıcaları aynı zamanda mimarî olarak da göz dolduran iç ve dış dekorasyona sahiptir. Stresten arınmak ve kendinizi yenilemek için gidebileceğiniz kaplıcalar aynı zamanda estetik duygunuza da hitap edecektir.

Balıkçı Kalesi
Balıkçı Kalesi, 1895-1902 yılları arasında Neo-gotik tarzda ve savunma amaçlı inşa edilmiş bir yapıdır. İsminin Balıkçı Kalesi olmasının nedeni ise Ortaçağ’da kale savunmalarının balıkçı loncaları tarafından yapılmasıdır. Mimar Frigyos Schulek tarafından planı hazırlanan kale içerisinde Matthias Kilisesi’nin yanı sıra Macar topraklarını fetheden yedi kabile liderini temsilen yapılmış kuleler ve ilk kral Aziz Stephen’i at üzerinde tasvir eden bir heykeli bulunmaktadır. 

Buda Kalesi
13. Yüzyıl’da Moğol istilasından korunmak amacıyla yapılmış olan Buda Kalesi, bugün içerisinde Kraliyet Sarayı, Milli Kütüphane, Tarih Müzesi ve Ulusal Galeri’nin de bulunduğu bir kültür ve sanat kompleksidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında gördüğü zararlardan dolayı sürekli olarak yenilenen kale binaları son halini ancak 19. Yüzyıl’da alabilmiştir. Kaleye ulaşım, 95 metre uzunluğundaki bir finüküler tarafından sağlanmakta olup kale içerisinde Kral Matthias tarafından yaptırılmış bir kilise de bulunmaktadır. Kale ve içerisindeki birimlerin birçoğu 1987 yılından beri UNESCO tarafından koruma altındadır.

Szent István Bazilikası (Aziz Stephen Bazilikası)
Budapeşte’deki en büyük, Macaristan’daki ise en büyük ikinci dini yapı olan Aziz Stephen Bazilikası, 19. Yüzyıl’ın ortalarında inşa edilmeye başlanmıştır. İlk başta mimar Jozsef Hild tarafından klasik tarzda tasarlanan katedral, daha sonra mimar Milkos Ybl’nin Neo-Rönesans tarzındaki eklemeleri ile kendine has mimarisine kavuşmuştur. İnşasında 50 çeşit mermerin kullanıldığı Aziz Stephen Bazilikası’nın yapıöı ancak 1905 yılında tamamlanabilmiştir. Bazilika içerisinde bulunan asansörlerle yapının sol kulesine çıkarak şehri izleyebilirsiniz.

Prag Kalesi
Prag Kalesi inşasına ilk kez 870 yılında başlanan ve yüzyıllar boyunca kale kompleksi içine eklenen saray, kilise, bahçe ve meydanlarla bugün dünyanın en büyük kalesi haline gelmiş muhteşem bir yapıdır. 70.000 metrekarelik dev bir alana kurulan kale bu özelliği ile ismini Guinnes Rekorlar Kitabı’na da yazdırmıştır. Mimari özellikleri ile neredeyse Avrupa’nın her sanat tarzını yansıtan kale kompleksindeki yapılarda barok, gotik ve romanesk mimarisinden örneklerle doludur. Kale içerisinde birçok müze, harika düzenlenmiş bahçe ve geniş meydanlar bulabilirsiniz.

Astronomik Saat
Prag’ın simgelerinden biri haline gelmiş olan Astronomik Saat, şehri ziyaret edenlerin en çok dikkatini çeken eserlerden biridir. 15 Yüzyıl’da inşa edilen saat aynı zamanda dünyanın en eski ve hala çalışan ilk saatidir. Prag’ın tarihi şehir meydanında bulunan saatin etrafına aziz ve isketl figürleri ile dini konular tavir edilmiştir. Örneğpin saat çevresindeki iskelet figürü, ölümü simgeler ve her saat başı görünerek insana her an ölebileceği anlatılmak istenmiştir. Saatin alt kısmında bulunan çember kısımda ise bir takvim bulunmaktadır. Ve bu takvimin figürleri de oldukça dikkat çekicidir.

Sedlec Ossuary Katedrali
Sedlec Ossuary, Çek Cumhuriyeti’nde bir banliyö olan ve 1995 yılında UNESCO koruması altına alınan Kutna Hora’da yer alan bir şapeldir. Azizler Mezarlığı’nın içerisinde yer alan yapıyı diğer kilise yapılarından ilginç kılan yönü, bina dekorasyonunun tamamının gerçek insan kafatasından yapılmış olmasıdır. Ortalama 40.000 ile 70.000 bin insana ait kafatasının bulunduğu şapel, ölüm ve şeytan tasviri açısından oldukça başarılı bir mimari eser olup birçok romana da esin kaynağı olmuştur. Binanın dekorasyonunda kullanılan bu kemiklerin akıbeti üzerine birçok efsane bulunmaktadır. Yaygın inanış ise zamanında Kudüs’ten getirilen kutsal toprağın kilise üzerine serpilmesiyle birçok zengin ve soylu insan cennete gidebilmek için buraya gömülmek istemiştir. Ortaçağ’daki veba salgınına bağlı olarak artan ölümlerle de mezarlıkta zamanla gömülecek alan kalmamış ve fazla kemikler kilisenin dekorasyonunda kullanılmıştır.

Mala Strana Bölgesi
Türkçesini “Küçük Semt” olarak ifade edebileceğimiz Mala Strana, Prag şehrinin en eski ve tarihi yerleşim yerlerinden biridir. Vlata Nehri’nin sol tarafında kalan bu mahalle, Ortaçağ’dan bu yana Alman Kültürü’nden oldukça etkilenmiştir. 13. Yüzyıl’da Bohemya Kralı II. Ottor tarafından Prag Kalesi’nin etrafına Alman zanaatkâr ve tüccarların ikamet edebilmesi için inşa ettirilmiştir. Bu semtte tarihi evler, şehir kapıları ve geniş alanlar bulunmaktadır. 

Wenceslas Meydanı
Prag’ın yeni ve modern şehir kısmında bulunan Wenceslas Meydanı, şehrin ticari ve kültürel yaşantısının yoğun olduğu bir konuma sahiptir. Şehirde yapılan her türlü gösteri, festival ve özel gün kutlamalarının vazgeçilmez buluşma noktası olan Wesceslas Meydanı, UNESCO’nun da Dünya Mirasları arasındadır. Meydan içerisinde Ulusal Müze, Wenceslas Anıtı ve birçok heykel bulunmaktadır. Prag’ı keşfederken ya da Ulusal Müze’yi gezmeden hemen önce biraz yürüyüş yapmak ve temiz hava alarak şehrin günlük yaşantısına kapılmak için Wesceslas Meydanı iyi bir deneyim olacaktır.

Wallenstein Bahçesi
Prag’ın Mala Strana Bölgesi’nede yer alan Wallerstein Sarayı’na ait bahçe düzenlemeleri en az saray kadar görkemlidir. 16. Yüzyıl’da Mecklenburg Dükü tarafından inşa ettirilen saray, Barok mimarisinin güzel örneklerinden biridir. Küçük havuzlar, heykeller ve geniş alanların bulunduğu bahçe kısmında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Bunun yanında bahçe sonunda Çek Ulusal Müzesi’nden eserlerin ziyaretçilere takdim edildiği eski bir binicilik okulu da bulunmaktadır.

Strahov Manastırı
12. Yüzyıl’ın ortalarında Prag Başpiskoposu John ve Dük Vladislav tarafından inşa ettirilen Strahov Manastırı, romanesk mimarinin izlerini hissedebileceğiniz ve Prag’ın hoş bir tepesinde harika manzarası olan bir mimari yapıdır. Şehirdeki en eski ikinci dini yapı olan Strahov Manastırı’nın teoloji alanında oldukça geniş kaynakları bulunan ve harika freskolarla süslenmiş bir de kütüphanesi bulunmaktadır. Bunun yanında Meryem Ana Bazilikası, İlginçlikler Kabinesi ve Felsefe Salonu bölümleri de görülmeye değerdir.

Sigmund Freud Heykeli
Prag’ta farklı ve sıra dışı heykel tasarımları ile ismini duyuran sanatçı David Cerny’e ait olan “Tutunan Adam” diğer yaygın kullanışıyla Sigmund Freud Heykeli şehrin Husova adlı bir caddesinde bulunmaktadır. Bir binanın tepesinde direğe asılı bir biçimde duran bu heykel modern psiko analizin kurucusu olan Sigmund Freud’e adanmış olup 21. Yüzyıl!ın entelektüel yönüne vurgu yapmaktadır. Prag’ın sakin ve romantik sokaklarının aksine heykelin önünde uzun kuyruklara rağmen bu eseri şehri ziyaret ederken mutlaka görmelisiniz.

Charles Köprüsü
Prag’ın simgesi haline gelmiş ve Vlata Nehri üzerinde kurulmuş olan Charles Köprüsü, üzerindeki 40’tan fazla heykel ile gerçek bir sanat eseridir. Günün her saati harika manzaralar sunan köprüden özellikle geceleri ışıklı şehir silüetini izlemek benzersiz bir deneyimdir. 12. Yüzyıl’da inşasına başlanan Charles Köprüsü dönemin astronomi biliminden de oldukça yararlanılarak yapılmıştır. Anlatılanlara göre köprünün mimarı Otto, eserinin her bir evresini astronomik devinimlere göre inşa etmiştir.

Dans Eden Ev
Hollandalı bir firma tarafından 1996 yılında mimar Frank Gehry’e inşa ettirilen bina esasen 19. Yüzyıl’da neo-rönesans tarzında inşa edilmiş ancak savaşta zarar görmüş bir binanın replikasıdır. Binanın eklektik mimarisi sayesinde hareket ediyor imajını oluşturmasıyla esere dans eden ev ismi takılmıştır. Prag’ın klasik görünümüne tezat oluşturan bir yapısı olsa da özellikle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yapıdır.

Yahudi Mahallesi
Prag’ta Josefov olarak da bilinen Yahudi Mahallesi, Old Town Meydanı ve Vlata Nehri’nin arasında yer almaktadır. Tarihi 13. Yüzyıl’a dek uzanan semt, Yahudilerin kendilerine has bir yaşam alanı oluşturduğu bir yerdir. Bölge içerisinde 6 sinagog ve Prag mimarisi ile harmanlanmış birçok tarihi ev bulunmaktadır. 

Schönbrunn Sarayı
Viyana’nın en önemli simgelerinden biri olan Schönbrunn Sarayı, geniş ve peyzaj mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bahçesi ve saray binasıyla şehirdeki en önemli kültürel yapılardandır. Barok mimarisine uygun olarak inşa edilen Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanlığı’nın en büyük siyasi rakibi Fransa’da yapılan Versay Sarayı’ndan daha görkemli bir bina olması için yaptırılmıştır. Mimar Johann Benhard Fisher von Erlach ve Nicolaus Pacassi tarafından tasarlanan saray binası ve bahçesine 1752 yılında dünyanın ilk hayvanat bahçesi de eklenmiştir. Toplam 186 hektarlık bir alana kurulmuş olan Schönbrunn Sarayı, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

St. Stephen Katedrali
Viyana’nın şehir merkezi olarak kabul edilen St. Stephen Katedrali’nin, M.S 1147 yılında inşasına başlanmış olup 137 metre uzunluğu ile uzunca bir süre Avrupa’nın en yüksek dini yapısı olarak kabul edilmiştir. Katedralin en belirgin özelliği devasa boyuttaki çatısı ve uzun kuleleridir. Gothik mimarisine uygun olarak inşa edilen kuleler ancak Ortaçağ’da bitirilmiştir. Katedralin içerisinde sanat harikası birçok eser bulunduğu gibi birçok imparatorun da görkemli mezarı bulunmaktadır. 

Beethoven’ın Evi
1792 yılında Viyana’ya taşınan Beethoven esasen ölümüne değin Viyana’da dört farklı evde yaşamıştır. Bunlardan birincisi 1804-1815 yılları arasında yaşadığı ve ünlü Fidelio Operası ve Für Elise’yi yazdığı Pasqualati Evidir. İkincisi 1803 yılında 3. Senfonisi Eroica’yı bestelediği Eroica Evi’dir. 1802 yılında Heiigenstad Testament’i yazdığı evden sonra son olarak öldüğü ve Schwarsspanier Caddesi’ndeki evde yaşamıştır. Bugün bu ev anıtsal bir müze ve sanat galerisi olarak kullanılmakta, ünlü bestecinin kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Viyana Opera Evi
1861-1869 yılları arasında August von Sicardsburg ve Eduard von der Nüll tarafından inşa edilen Viyana Opera Binası, Kärntnerstrasse’nin bittiği noktada yer almaktadır. İtalyan Rönesans mimarisinin özelliklerini taşıyan bina II. Dünya savaşında bombalandıktan sonra Neo-Rönesans stili ile restore edilmiş ve şehrin mili simgesi haline gelmiştir. Viyana Operası’nda izleyeceğiniz bir gösteri ile bambaşka bir deneyim yaşayabilceğiniz gibi dünyanın en büyük ve en kaliteli enstrümanlarının kullanıldığı Viyana Orkestrası’ndan bir resital izleme ayrıcalığına erişebilirsiniz.

Kutsal Haç Manastırı
Dünyanın en eski ikinci manastırı olan Kutsal Haç Manastırı (Heiligenkreuz) aynı zamanda günümüze kadar etkinliğini sürdüren köklü bir manastırdır. 1333 yılında St. III. Leopold’ün evi olarak Viyana Ormanı’nın ortasına şehir merkezinden 15 km uzaklıkta inşa edilmiştir. Gothik, Barok ve Neo-gotik mimarinin izlerini taşıyan manastırın bahçesi de küçük yürüyüşler için idealdir. Farklı bir deneyim için öğleden sonra saat beş gibi başlayan kilise korosunu dinleyebilirsiniz.

Hundertwasser Evi
Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile mimar Joseph Krawina’nın ortak bir eseri olan Hundertwasser Evi, şehrin Landstrasse Semti’nde yer alan ve farklı tasarımıyla dikkat çeken bir yapıdır. Dış cephesi renkli pencereler, sarmaşıklar ve küçük çalılıklarla süslenmiş binanın en dikkat çeken yanı zıtlık ve orantısızlıkların kendi içinde ahenkli bir bütünü yansıtmasıdır. Bina günlük yaşamın devam ettiği bir mekân olup içerisinde 52 apartman dairesi, 4 ofis, 16 özel teras, 3 ortak teras ve toplam 250 ağaç ile çalılıktan oluşmaktadır. Avusturya’nın kültürel mirası olarak kabul edilen Hundertwasser Evi, aynı zamanda şehrin en çok ziyaret edilen binasıdır. 

Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı, ünlü Savoy Prensi Eugene tarafından Barok mimarisinde ünlü yapmış J.L von Hildebrant isimli bir mimara inşa ettirilmiştir. Muhteşem bir park içerisine iki blok olarak kurulmuş olan saray, inşa edildiği yıllarda askeri savunma amacıyla yaptırılmış olsa da bugün Viyana’nın 3. Bölgesinin sınırlarında yer alarak şehrin içine dâhil olmuştur. Belvedere Sarayı’nın iç ve diş dizaynı Rokoko stilinin tipik özelliklerini yansıtmakta olup günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Özellikle üst saray olarak bilinen binada 19. Ve 20. Yüzyıl’a ait ünlü yağlı boya eserleri sergilenmektedir.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi
Viyana Doğa Tarihi Müzesi, şehrin farklı bir cazibe merkezi olup içerisinde 250 yıl öncesine ait eserler bile bulunmaktadır. Dünyanın en eski, en geniş ve kayda değer doğa tarihi müzesi olan binanın inşası 1889 yılında tamamlanmıştır. Müze içerisindeki koleksiyonlar Maria Theresa’nın eşi İmparator Franz Stephan tarafından 1750 yılında toplanmaya başlanmıştır. Muhteşem iç dizaynı ve tavan süslemeleriyle toplam 40 farklı sergi salano bulunan müzede fosillerden değerli taşlara ve hayvan koleksiyonlarına kadar 30 milyondan fazla eser sergilenmektedir.

Hofburg Sarayı
Hofburg Hanedanlığı’na çok uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan Hofburg Sarayı, mimari bir harika olmanın yanında içerisindeki 4 milyondan fazla eserle de önemli bir müzedir. 13. Yüzyıl’da inşası tamamlanan ve daha çok kış sarayı olarak kullanılan Hofburg’un oldukça iyi düzenlenmiş bir bahçesi de bulunmaktadır. Hatta bu bahçe içerisinde 19. Yüzyıl’da Viktor Trlgner tarafından yapılmış bir Mozart heykeli ve çiçeklerden yapılmış bir sol anahtaru mevcuttur. Avusturyalıların bugün hala büyük bir sempatiyle andığı Kraliçe Elizabeth de (Daha çok Sisi olarak bilinir) uzun yıllar bu sarayda yaşamıştır. Bugün Sisi’nin kişisel eşyalarının da sergilendiği saray UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Secession
Otto Wagner’in öğrencisi Joseph Maria Olbricht tarafından inşa edilmiş olan Secession, kelime anlamı itibariyle 1Ayrılış” demek olup sanatçının kurduğu aynı isimli birlik ile Viyana Sanat Akademisi’nden kopuşu ve klasik sanata karşı duruşu temsil etmektedir. Çatısında altın yaprakların oluşturduğu bir küre bulunmakta ve müzenin girişinde “dönemin kenti sanatı, sanatın kendi özgürlüğü” yazmaktadır. Müze günümüzde özelleştirilmiş olup bir sanat galerisi olarak hizmet vermektedir.

NELER YAPALIM?

Tuna Nehri’nde tekne gezisine katılın.
Sentendre Kasabası’nda alışveriş keyfini yaşayın.
Cigan Müziği eşliğinde akşam yemeği yiyin.
Varhegy Tepesi’nin eşsiz manzarasını seyredin.
Magyar Barok Haza Şarapevi’nin ürünlerini tadın.
Varosliget Parkı’nda akşam yürüyüşü yapın.
Matyas Mağarası’nda tırmanma deneyimi yaşayın.
Margitsziget Adası’nın yemyeşil doğasını keşfedin.
Macar Gulajı’nı tadın.
Vaci Utca Caddesi’ni ziyaret edin.

Petrin Tepesi’nden ya da kulesinden şehir manzarasını izleyin.
Vlata Nehri üzerinde tekne turu keyfi.
Karlovy Vary Kaplıcaları’nın sıcak sularında yüzün.
Svarak adlı verilen sıcak şaraplardan tadın.
Prag’ın ünlü cam ve kristal eşyalarına mutlaka göz atın.
Kolac adı verilen Çek keklerinin tadına bakın.
Sevdiklerinize ünlü Prag kuklalarından hediye edin.
Düzenlenen Ortaçağ Geceleri’ne katılarak zamanda yolculuk yapın.
Astronomik Saat gösterilerini izleyin.
Şehri kiralayacağınız bisikletlerle keşfedin.

Viyana usulü şinitzel yiyin.
Grinzig Meyhaneleri ve keman eşliğinde akşam yemeği.
Melange Kahvesi için.
Fayton ile şehir gezisi.
Opera Evi’nde Figaro’nun Düğünü gösterisini izleyin.
Dünya’nın en eski hayvanat bahçesi Tiergarten’i gezin.

NELER ALALIM?

Budapeşte, ürün ve mağaza çeşitliliği ile alışveriş tutkunlarının başını döndürecek bir şehirdir. 19. Yüzyıl’dan bu yana sürekli kendini geliştiren ve UNESCO koruması altına alınan Andrässy Caddesi’nde lüks markaların mimari harikası binalardaki mağazalarından ve ünlü tasarımcıların butiklerinden alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanında, şehrin en hareketli yaşam alanı olan Vaci Utca’da birçok farklı mağaza bulabilir, ya da Sendentre Kasabası’nda, dünyaca ünlü Macar porselenleri, ahşap oymacılığı ile yapılmış süsler, porselen bebekler, el işi örtü ve danteller gibi sayısız hediyelik eşya seçeneğini inceleyebilirsiniz. Ayrıca baharata çok düşkün olan Macarların yerel pazarlarında biberin her çeşidini bulabilirsiniz.

Hungarian Folk-art Souvenirs
Macar kültürünün sanata dönüştüğü bu mağazada yöresel giysiler, porselenler ve el işlemesi yastık kılıfları gibi birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.
Adres: 1052 Budapest, Váci u. 20, 1052 Budapest, Váci u. 30.

Apponyi Márkabolt
Budapeşte’nin en kaliteli Macar porselenlerini satan bu mağazada çok sayıda ilginç ürün bulabilir,  pazarlık yaptığınız takdirde harika el boyamalı porselenlere uygun fiyata sahip olabilirsiniz.
Adres: 1051 Budapest, József nádor tér 11
Tel:+36 1 317 26 22

Byblos
Macar- Amerikan film imparatoru olarak bilinen Andrew G. Vajna'nın sahibi olduğu bu ultra şık mağazada günlük ve resmî birçok kıyafeti bulabilir, uluslararası tasarımcıların kadınlar ve erkekler için ürettiği giysilerle Macar modasını yakalayabilirsiniz.
Adres: V Deák Ferenc utca 17
Tel: 1 377 19 08

West End City Center
Çarpıcı mimarisi ve 400’den fazla mağazasının yanında buz pateni pisti de bulunan West End City Center, Budapeşte’nin en gelişmiş ve büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Alışveriş keyfinin yanında AVM’de bulunan uluslararası restoran ve cafe zincirlerinin şubelerinden de faydalanabilirsiniz.
Adres: 1062 Budapest, Váci út 1-3.
Tel:+36 1 238 77 77

Malatinszky Wine Store (Borszaküzlet)
Eski bir şarap garsonu olan Csaba Malatinszky tarafından işletilen şarap dükkânında, yüksek kalitede birçok Macar şarabını bulabilirsiniz. İşletmenin Borszaküzlet haricinde, Fransız şaraplarını sattığı Le Boutique des Vins isminde bir şubesi daha bulunmaktadır. Mağaza çalışanlarından rica etmeniz halinde, ilginizi çeken şarapları almadan önce tadabilirsiniz.
Adres: H-1051 Budapest, József Attila u. 12.
Tel. +36(20) 969-4170

Seyahatleri sırasında o bölgeye özgü hediyelik eşyaları satın almaktan hoşlanan biriyseniz Prag, bu alışveriş deneyimi için en uygun kent olacaktır. Şehrin hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz bu hediyelik eşyaların başında Çek Kukları gelecektir. 18. Yüzyılda yapımı yaygınlaşan kuklaların kökeni bizdeki Hacivat- Karagöz gibi tiyatroya dayanmaktadır. Bunun yanında içeriğinde diğer kristallere göre kurşun oranı düşük olan ünlü Bohemya Kristalleri ya da camın çeşitli hayvan formlarına sokulduğu ürünlerini tercih edebilirsiniz. Çeklerin meşhur içkisi Becherovka, tahta oyuncaklar, matruşkalar ve Czech Garnet adı verilen koyu kırmızı lal taşları da satın alınabilecek alternatifler arasındadır. Alışveriş yapabileceğiniz mağazaların ve AVM’lerin çoğu ise Pařížská Caddesi, Mala Strana, Vaclav Meydanı, Na prikope ve Narodni gibi yerlerde bulunmaktadır.

Oc letňany
Hem Çek Cumhuriyeti’nin hem de Prag’ın en büyük alışveriş merkezi olan Oc letňany, aynı zamanda çoğu ihtiyacınızı karşılayabilecek bir yaşam merkezidir. Birçok ünlü mağazanın yanında çocuklar için kurulmuş oyun parkı, spor aktiviteleri için yüzme havuzu, fitness ve tenis sahası gibi alanları da içerisinde barındırmaktadır.
Adres: Veselská 663, Praha 9
Tel: +420 221 741 111

Havelske Trziste
Havelske Trziste, Old Town’a çok yakın bir alanda kurulan halk pazarıdır. Turistik mevkide bulunması dolayısıyla satın almak istediğiniz çoğu hediyelik eşyayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Pazar her gün 07.00 ile 18.30 saatleri arasında kurulmaktadır.
Adres: Havelske Caddesi, Old Town

Arzenal
Modern tasarımlarla Çek Kristallerini daha ileri bir forma taşıyan Arzenal’da çok renkli ve şık ürünler bulabilirsiniz. Bořek Šípek tarafından tasarlanan ürünler adından sıkça söz ettirmektedir.
Adres: Valentinská 11, Praha 1
Tel: 224 814 099

Manufactura Abram Kelly
Küçük bir atölyede geleneksel yöntemle kâğıt üreten Manufactura Abram Kelly firması, üretilen bu kâğıtlardan yapılan tebrik kartı, iş kartı gibi ilginç tasarımlarını sunuyorlar. Ya da dilerseniz antik yazılı eserlerinizi ya da fotoğraflarınızı bu kâğıtlara basıyorlar.
Adres: Senovážné náměstí 16
Tel: 224 233 282

Pavla&Olga
Pavla ve Olga Michalková kardeşlerin şapka, aksesuar tasarımları zamanla giyim alanına kadar büyümüş ve bugün Prag’ın en gözde moda markalarından biri haline gelmiştir. Prag’a has modayı merak edenler ve ilgilenenler için ideal bir mağaza.
Adres: Karoliny Světlé 30, Praha 1
Tel: +420 728 939 872

Starožitnosti V. Andrle
Avrupa’nın neredeyse her yerinden toplanmış mücevher, saat, seramik ve altından yapılmış antikaların satıldığı Starožitnosti V. Andrle koleksiyonerler için bir hazine olarak değerlendiriliyor. Eğer siz de antikaya meraklı biriyseniz buraya mutlaka uğramalısınız.
Adres: Křížovnická 1 Staré Město, Praha 1
Tel: 222 311 625

Viyana’da alışveriş için hem bütçenize hem de beğenilerinize göre çok farklı mekânlar ve bölgeler bulunmaktadır. Eğer lüksü seviyor ve ünlü markalara yüksek meblağlar ödemekten çekinmiyorsanız Graben ve Mariahilfer Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Bunun yanında eski şehrin bulunduğu bölgede birçok butik ve hediyelik eşya satan mağazayı bulabilirsiniz. Viyana’da mağazalar hafta içi 18.30, hafta sonu Cumartesi günleri ise 17.00’ye kadar açıktır. Pazar günleri tüm şehir adeta tatilde olduğundan alışveriş günlerinizi önceden ayarlamanızda fayda vardır. Cumartesi günleri ise yolunuz mutlaka Nacshmarkt isimli şehrin en büyük pazarına düşmelidir. Viyana’dan ne alınır sorusunun yanıtı ise çok çeşitlidir. Viyana porselenleri, el yapımı küçük bebekler, el işi örgü ve danteller ile mücevher en fazla satılan hediyelik eşyalardandır. Sanat ve mimarinin gelişmiş olması şehirde koleksiyonerleri mutlu edecek sayısız antikacı dükkânının açılmasına da vesile olmuştur. Bu sayede Avrupa’nın en iyi antika parçalarını satın alabilirsiniz.

Gasometer
Viyana’nın 11. Bölgesi’ndeki Simmering’de yer alan dört eski gaz deposunun Viyanalı mimarlar tarafından restore edilmesiyle alışveriş merkezine döndürülen Gasometer, şehrin en ünlü yaşam merkezlerindendir. Öğrenci yurtlarından iş yeri ofislerine kadar birçok alana ayrılmış gasometer şehirde uygun alışverişin de merkezlerinden olmuştur.
Adres: Guglgasse 6, 1110 Vienna, Austria

Naschmarkt
Viyana’nın en ünlü marketlerinden olan Naschmarkt’da, taze sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Wien Nehri’nin kenarına çok geniş bir alana kurulan pazar özellikle Cumartesi günleri en canlı halini yaşamaktadır.
Adres: 4, Linle und Rechte Wienzeile 
Metro ile Ulaşım: U1, U2, U4 Karlplatz.

Time Travel Antiques Market
Her ayın ikinci ya da dördüncü pazarı Ringstraßen Galerien’de, birinci ve üçüncü Pazar günü de Ekazent Hietzing’de kurulan bu antika pazarında kitaptan halıya ve mücevhere kadar her şeyi bulabilirsiniz. 
Adres: Ringstraßen Galerien, Kärntner Ring 11-13, 1010 Viyana

Flo Vintage
Vintage giyim meraklıları için büyük bir hazine olan Flo Vintage’de, Viyanalı tasarımcıların, giyim ve aksesuar tasarımlarını bulabilirsiniz. Özel ya da temalı partilere katılırken giymek üzere 50, 60 ve 70’li yıllara ait çok şık gece elbiseleri satın alabilirsiniz.
Adres: Schleifmühlgasse 15a, 1040, Viyana, Avusturya
Tel: 586 07 73

Piamia
Stil sahibi ve şık giyinmeyi sevenler için özel tasarımlar yapan Piamia’da, giyim ve aksesuar üzerine aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
Adres: Schönbrunnerstrasse 65 05, Viyana, Avusturya
Tel: 01890 44 72

Austrian Delights
Yerel üreticilerin ürettiği şarap, bal, likör ve küçük şekerlemeler bulabileceğiniz dükkanda, gazlı ve gazsız olarak üretilen Schilcher Şarapları’nı satın almadan önce tadabilirsiniz. Austrian Delights şehrin en iyi ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız tatları size sunmaktadır.
Adres: Judengasse 1a 01, Viyana, Avusturya
Tel: 532 16 61

NELER YİYELİM?

Macar Mutfağı’nın temelini et yemekleri oluşturur. Besi ve av hayvanları ile domuz eti, Macarlar tarafından bolca tüketilmektedir. Osmanlı’nın bölgedeki uzun süreli hâkimiyeti, kültürün her alanına olduğu gibi yerel mutfağa da hissedilir derecede etki etmiştir. Güveçte pişirme tekniğinin sıkça kullanıldığı yemekler arasında Gulaş en bilinen ve en sevilenlerden biridir. Soğan, sarımsak, kekik, kimyon gibi tamamlayıcılar ve Paprika adı verilen biberli baharat karışım, mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Kolaks ve Peşte Tartı yöresel tatlılara örnekken, Tokay şarapları, Palinka ve Unicum da denenmesi gereken Macar içkileri arasında sayılabilir. 

Negro Bar
St. Stephen Bazilikası’nın çok yakınında bulunan Negro Bar, şehrin hem en hareketli hem de en eski barlarından biridir. Mekânda, kış mevsimi haricinde, katedralin harika manzarasına nazır bir masaya oturarak içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Akdeniz ve Dünya Mutfağı’nın yanında geleneksel Macar yemeklerini bulabileceğiniz Negro Bar, başarılı kokteylleriyle de ön plana çıkmakta.
Adres: 1051 Bp. Szent István tér 11
Tel: 36 1 302 01 36

Prime Steakhouse
Prime Steakhouse, şehrin en yeni et lokantalarından biri olsa da, adını şimdiden ünlü rakiplerinin arasına yazdırmıştır. Restoran, büyük ve doyurucu porsiyonlarıyla birlikte, modern dekorasyonu ile de biftek severlerin ilgisini çekmektedir.
Adres: 1051 Budapest, V. Sas u. 18.
Tel: 00 36 70 331 86 66

Spoon
Chain Köprüsü'nün muhteşem manzarasına karşı, Tuna üzerindeki bir gemide yemek yiyormuşsunuz hissini veren Spoon, güzel bir akşam yemeği için iyi bir seçim olacaktır. Vejetaryenlere yönelik pek çok yemek seçeneği de bulunan mekânda, füzyon mutfağının lezzetli örneklerini tadabilirsiniz.
Adres: 1052 Budapest, Vigadó tér 3. kikötő, Macaristan
Tel:+36 1 411 0933

Szeráj
Hem damak zevkinizden ödün vermek istemiyor hem de uygun fiyata yemek istiyorsanız Szeráj, tam size göre bir restoran. Restoranın hem yerel halk hem de turistler tarafından “lezzetli” kategorisine dâhil edilen lahmacun, kebap ve falafel gibi Ortadoğu yemeklerini ve şerbetli tatlılarını deneyebilirsiniz.
Adres: XIII Szent István körút 13
Tel: 1 311 6690

Kárpátia
Modern Macar ve Transilvanya spesiyallerini sunan Karpatia, kaliteli servisi ve sizi yüzyıllar öncesine götürecek son dönem Avrupa saray dekorasyonu ile çok hoşunuza gidecek bir restorandır. Güzel bahçesi ve kapalı terasında otantik Çingene müziği dinlerken lezzetli tatlılar yiyebilirsiniz.
Adres: 1053 Budapest, Ferenciek tere 7-8., Macaristan
Tel:+36 1 317 3596

Új Sípos Halászkert
Balık çorbasını yenemezsiniz! (Halászlében verhetetlen) sloganıyla rakiplerine açıkça meydan okuyan, müşterilerine ise leziz balık çorbaları sunan bu güzel ve geleneksel restoran, tarihi Óbuda Meydanı'na da oldukça yakın bir mevkide bulunmaktadır.
Adres: 1033 Budapest, Fő tér 6, Macaristan
Tel:+36 1 388 8745

Hem et yemekleri hem de içkileriyle Prag Mutfağı farklı lezzetler tatmak isteyenler için çok geniş bir menü sunmaktadır.  Dana, domuz, geyik, ördek ve deniz mahsullerine kadar her türlü et yemeği ile aslında damak zevkimize çok da uzak olmayan bir lezzet anlayışı var Prag’da ancak bunun yanında vejetaryenler içinde birçok restoran bulunmaktadır. Tatlı kültürü ise genellikle krep ile kremalı dondurmaların karışımlarından yapılmaktadır. Hamur işi daha çok yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Yemek fiyatlarının uygun ya da pahalı olması hususunda söylenebilecek şey ise turistik bölgede bulunan restoran ve kafelerin çok daha pahalı olduğudur. Eğer uygun fiyata kaliteli ve lezzetli yemek istiyorsanız turistik bölgenin yani Old Town’un dışında kalan bölgeleri tercih etmelisiniz. Unutmayın 10 bölgeden oluşan bir şehirde binlerce farklı seçeneğiniz olacak.

U Modré Kachničky
Bohemya’nın ünlü av yemeklerinin yapıldığı restoranda, 1930’ların av köşkü stilinde dekorasyonu eşliğinde romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Özellikle erik soslu patatesli kreplerini mutlaka denemelisiniz.
Adres: Nebovidská 460/6, 118 00 Praha-Malá Strana, 
Telefon:+420 257 320 308

Cowboys Steak& Cocktails Restaurant
Lezzetli et ve balık ızgaralarının yanında geniş bir şarap menüsü bulunan Cowboys, Dolce&Gabbana tarzı sığır derisi koltuklarıyla da farklı bir mekân. Tarihi Mala Strana bölgesinde yer alan restoran şık ve kaliteli hizmet sunuyor.
Adres: Nerudova 223/40, Praha-Malá Strana
Tel: 296 826 107

Kavárna Slavia
19. Yüzyıldan bu yana kafe kültürü giderek artan Prag’da bir zamanlar en ünlü edebiyatçıların ve entelektüellerin gittiği bu kafeye belki de sadece tarihi değeri için gidilmelidir. Zira ünlü yazar Franz Kafka ve Rainer Maria Rilke zamanlarının büyük çoğunluğunu burada geçirmişlerdir. 
Adres: Národní třída 1, Nové Město, 110 00 Praha
Tel: +420 224 218 493

U Sádlů
Çek mutfağının en lezzetli yemeklerinin bulunduğu sayılı restoranlardan olan U Sádlů, Ortaçağ teması ile de Çek Kültürü’nün dekorasyonla yaşatıldığı geleneksel bir mekândır.
Adres: Klimentská 1203/2, 110 00 Praha 1-Nové Město
Tel: +420 224 813 874

Zahrada V Opeře
Geleneksel Çek yemeklerinin yanında Güney Asya ve Afrika yemeklerine de yer veren hatta haftanın belirli günleri sushi geceleri düzenleyen restoran menüsü ve çağdaş dekorasyonu ideal bir mekân. Üstelik bol ve doyurucu menüleri de gayet uygun fiyata satılmaktadır.
Adres: Legerova 75 Vyšehrad, Praha 1
Tel: 224 239 685

Viyana’da çok gelişmiş bir yemek, tatlı ve kahve kültürü bulunmaktadır. Yemekler bol kalorili ve Türk damak zevkine de çok yakındır. Viyana’da yemek denildiğinde akla ilk gelen elbette ki Viyana usulü şnitzel olacaktır. Bunun yanında soğan ve peynirle hazırlanan Käsespätzle de bol tüketilen yiyecekler arasındadır. Gün arasındaki molalar ya da uzun akşam yemeklerinden sonra ise sırada tatlılar bulunmaktadır. Hotel Sachertorte ile özdeşleşmiş Sachertorte, bir çeşit elmalı tart olan Apfel Strudel, yine öğütülmüş haşhaştan yapılmış Mohnstrudel ve yerel bir kahve olan Melange ile en sık tüketilen tatlılardır. Kahve kültürünün ise 17. Yüzyıl’a dayanan uzun bir tarihi bulunmaktadır. Kahvenin Viyana’ya ilk gelişiyle ilgili iki hikâye anlatılmaktadır. Bunlardan birincisi, II. Viyana Kuşatması sonrası esir düşen Türk askerlerinin Viyanalılara yanlarında kalan kahve ile kahvenin nasıl pişirileceğini Viyanalılara öğretmesiyle başladığıdır. Diğeri ise 1685’te Johannes Diadato ismindeki bir Osmanlı Ermenisi’nin, Viyana’da ilk kahvehaneyi açmasıyla şehirdeki ilk kahve kültürünün atılmış olduğudur. Her iki hikâyeden hangisi doğru bilinmez ama bugün sayısız kafe ve kahve çeşidiyle Viyana’da çok gelişmiş düzeyde olan bu kahve ve tatlı kültürünün ürünlerini mutlaka denemelisiniz. 

Café Bräunerhof
Şehrin en gözde ve klasikleşmiş kafe-restoranlarından biri olan Bräunerhof, ünlü yazar Thomas Bernhard’ın uğrak mekânlarından olmasıyla da adını duyurmuştur. Habsburg Şehir Sarayı’nın yakınlarında çok merkezi bir alanda bulunan kafenin Cumartesi günleri yaptığı sanatsal aktiviteler ve canlı müzik konserleri de çok ünlüdür.
Adres: Stallburggasse 2, 1010 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 5123893

Palmenhaus Cafe- Brasseire-Bar
Hofburg Sarayı’nın bahçesinde kapalı bir botanik bahçesi olarak inşa edilen Palmenhaus zamanla şık bir restorana dönüştürülmüştür. Günün her öğünü için özel menüler bulabileceğiniz Palmenhaus Cafe’de, lezzetli şaraplar da tadabilirsiniz.
Adres: Burggarten 1, 1010 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 5331033

Cafe Amacord
Viyana'nın yerel mutfağını, İtalyan makarnaları ve köri sosuyla hazırlanan geniş salata menüsü ile lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Huzur verici dekorasyonu ile de kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz.
Adres: Rechte Wienzeile 15 05, Viyana, Avusturya
Tel: 1 587 47 09

Hollmann Salon
Heiligenkreuzerhof'un sıra dışı güzelliğinde yer alan Hollman Salon, Viyana'daki yeni nesil bistrolardandır. Yemeklerinde kent kültürü ile kırsalın organik tatlarını birleştiren restoranda tavşan filetolu yemekleri ve ev yapımı kekleri mutlaka denemelisiniz.
Adres: Grashofgasse 3 01, Viyana, Avusturya
Tel: 961 19 60 40

Weingut am Reisenberg
Heurigen'in modern yüzlerinden olan Weingut am Reisenberg, gerek stil sahibi dekorasyonu gerekse de muhteşem Viyana manzarası ile dikkat çekmektedir. Avusturya, İtalyan Mutfağı ve vejeteryanları düşünen menüsü ile şehir gürültüsünden uzak huzurlu bir yemek isteyenlerin uğrak mekânlarından olmuştur. 
Adres: Oberer Reisenbergweg 15, 1190 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 320 93 93

Zawodsky
Elma ağaçları ve şarap çiftliklerinin içerisine yerleştirilmiş piknik masaları ile geçmiş zaman atmosferini hissedebileceğiniz Zawodsky’de,  sıcak soğuk yemek çeşitleri ve geniş bir salata bar bulunmaktadır. Açık havada içeceğiniz lezzetli şaraplarla da hoş vakit geçirebilirsiniz.
Adres: Reinischgasse 3, Viyana, Avusturya
Tel: +43 1 320 79 782

Kent Restaurant
Yurtdışında alışılagelmiş damak zevkinden pek fazla taviz veremeyenler için bir zincir haline gelmiş olan Kent Restaurant, klasik Türk Mutfağı’nın lezzetli örneklerini sunmaktadır. Şiş Kebab, ıspanaklı börek ve tavuk sote gibi yiyecekleri menülerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.
Adres: 
1.    Kent 16: Brunnengasse 67, 1160 Wien, Tel: 01 405 91 73
2.    Kent 15: MärzStraße 29, 1150 Wien, Tel: 01 789 80 38
3.    Kent 10: GudrunStraße 120, 1100 Wien, Tel: 01 60 21 407

NEREDE EĞLENELİM?

Budapeşte gece hayatı, şehrin gündüzlerini aratmayacak kadar renklidir. Her Avrupa şehrinde bulabileceğiniz tarzdaki bar, disko ve gece kulüplerinin yanında, farklı konseptlere göre düzenlenmiş eğlence mekânları görmeye değerdir. Şehrin Yahudi Mahallesi’nde bulunan terk edilmiş binalara kurulmuş virane görünümlü barlar, bunların popüler bir örneğini oluşturur.  İster bir gece kulübünde gönlünüzce dans etmeyi seçin, ister şehir operalarındaki başarılı gösterilerden birini izleyin; gece sabaha kavuşurken yapmanız gereken, Tuna Nehri kıyısından, bir sanat eseri gibi ışıklandırılmış şehri izlemektir. 

P1 Budapest
2010-11 yılı boyunca ülkenin en iyi gece kulübü ödülünü alan P1 Budapest, sadece Macaristan’da değil Avrupa’nın genelinde adını duyurmuş erotik şovların yapıldığı bir gece kulübüdür.
Adres: 1054 Budapest, Podmaniczky Frigyes 2/b
Tel: 00 36 20 269 8351

Mix Club
Dünya standartlarında hizmeti ve müziğiyle çok yönlü, şık bir gece kulübü olan Mix Club’ın dekorasyonu Las Vegas ya da Miami havasını yansıtmaktadır. Gelişmiş ses sistemi, hafta sonları DJ’lerin özel programları ve ışık gösterileri, mekânın ilgi çekici detaylardandır.
Adres: 1062 Budapest Teréz krt 55-57
Tel: 36 1 302 01 36

Irish Cat Pub
Budapeşte'de dans edebileceğiniz ve lezzetli İrlanda biraları içebileceğiniz Irish Cat'in, haftanın belirli günlerinde düzenlenen özel partilerinde doyasıya eğlenebilirsiniz.  Çarşamba günlerinin 80’ler ve 90'lar temalı etkinlikleri, cuma günlerinin Funky- R'n'B partileri Irish Cat'in en bilinen etkinliklerindendir.
Adres: 1053 Budapest, Múzeum krt. 41
Tel: 00 36 1 266 40 85

Szimpla
VI. Liszt Ferenc tér Bölgesi'nin en popüler mekânlarından olan Szimpla, salı ve perşembe günleri yerel grupların canlı performanslarıyla eğlenceli ve unutulmaz bir Macar gecesi yaşamak için idealdir. Salaş ve eski bir fabrika görüntüsünü andıran binasının yüksek ve havadar tavanı size açık havada dans ediyormuşsunuz hissi yaşatacaktır.
Adres: 1075 Budapest, Kazinczy utca 14
Tel:+36 1 300 4010

Kalamajka Táncház
Özellikle cumartesileri düzenlenen yerel müzik geceleri ile daha eğlenceli bir hal alan Kalamajka Táncház, otuz yılı aşkın süredir Budapeşte'nin en gece hayatına hizmet eden mekânlardandır. Inner Town'da bulunan mekân sayesinde yerel kültürü daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.
Adres: V Arany Janos utca 10 Inner Town Aranytíz Cultural Centre
Tel: 1 354 3400

Jazz Garden Music Club
Yerel vokallerin sahne aldığı kulüpte Latin, caz ve blues ezgilerini içeren canlı müzikleri dinleyebilirsiniz. Havadar bahçesi ve sofistike dekoru ile çok hoşunuza gidecek bu mekânda programlar genellikle 21.30'da başlar ve gece 00.30'a değin temposundan hiçbir şey kaybetmeden devam eder.
Adres: V Veres Pálné utca 44/a
Tel: 1 266 73 64

Prag için ucuz ve farklı tatlarda onlarca biranın cenneti demek yanlış olmayacaktır. Bira menüsünün genişliği eğlence programlarının sayısıyla doğru orantılı olarak artan Prag’da, dilerseniz bazı barlarda çok büyük miktarla olmamak kaydıyla kumar da oynama imkânınız vardır. Canlı müzik yapan barlar, sabaha kadar açık diskolar, Prag gece yaşamında büyük bir öneme sahip striptiz barlar, kilise ve kültür merkezlerinde düzenlenen konserler gece yaşamının renkliliğini ve canlılığını göstermektedir. Kültür ve sanat yönünden çok gelişmiş olan Prag’da bir klasik müzik konserine katılmak mutlaka yapmanız gereken aktivitelerin içerisinde yer almalıdır.

Jáma
Duvarların Led Zeppelin'den Shaina Twain'a uzanan isimlerin rock konserlerinde çekilmiş fotoğraflarının bulunduğu ve Amerikan tarzı bir bar olmasına rağmen yerel Çek biraları ve kokteylleri servis eden hoş bir bardır. Bunun yanında güler yüzlü personeli ve tavuk, biftek ve hamburger gibi lezzetli atıştırmalıkları da Jáma'yı seçmek için iyi bir nedendir.
Adres: V Jámě 7, Praha 1
Tel: 224 222 383

Karlovy Lazne Club
Avrupa’nın en büyük gece kulüplerinden olan Karlovy Lazne, beş ayrı konsepte beş ayrı diskoyu içermektedir. 60’lardan günümüze kadar her türlü müzik türünün çalındığı kulüpte dilediğinizce dans edebilirsiniz. Özellikle hafta sonları bina önünde uzun kuyruklar oluşur ve beklemek istemiyorsanız saat 10’dan sonra gitmeli ya da rezervasyon yaptırmalısınız.
Adres: Smetanovo Nabrezi 198, 100 00, Praha 1
Tel: +420 222 220 502

Lucerna Music Bar
Lucerna Sarayı’nda yer alan ve Prag’ın en kaliteli canlı müzik yapılan mekânıdır. Art Noveau tarzında mimarisi ile de dikkat çeken Lucerna Sarayı, şehrin ünlü ailesi Haveller tarafından yaptırılmıştır. Jazz, pop, soul ve rock tarzında konserlerin düzenlendiği müzik barda hafta sonları da nostaljik gösteriler yapılmaktadır.
Adres: Vodičkova 704/36, 110 00 Prag, Çek Cumhuriyeti
Telefon:+420 224 217 108

Riegrovy Sady Beer Garden
Prag’ın en popüler açık hava mekânlarından biri olan Riefrovy Sady, güneşli bir günde biranızı alıp nehir manzarasına karşı keyif yapabilirsiniz. Ancak bu keyfi sadece barın hizmet verdiği Nisan ve Ekim ayları içerisinde tadabilirsiniz.
Adres: Riegrovy sady, Vinohrady Vinohrady

Viyana’da gece hayatı sürekli bir devinim ve kendini yenileme akışı içerisindedir. Özellikle son yıllarda elektronik müzik ve dans konusunda dünya çapında yeniliklere imza atan birçok bar, gece klübü gece hayatına damgasını vurmuştur. Şehrin genç ve öğrenci nüfusunun fazlalığı da bu gelişime katkı sağlamakta ve parti kültürü giderek yaygın eğlence anlayışı haline gelmektedir. Bira ve şarap kültürünün yaygın olması ve içki fiyatlarının cazip oluşu da Viyana’daki gece hayatını daha cazip bir hale getirmektedir. Bunun yanında klasik müzikseverleri ve opera düşkünlerini en iyi şekilde tatmin edecek programları Viyana’daki opera ve tiyatrolarda izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Rote Bar- Volkstheater
Viyana’nın gece hayatında yükselen trendlerinden biri de abartılı komedi olarak tabir edebileceğimiz burlusque şovlarıdır. Rote Bar’da, düzenli olarak sahneye koyulan şovları, 1920 ile 50’lilerin kostümlü revü programlarını izleyerek farklı bir gece geçirebilirsiniz.
Adres: Neustiftgasse 1, 1070, Viyana, Avusturya
Tel: +43 699 1 501 50 14

Club Roxy
Viyana’nın hip-hop, house ve disco tarzında en iyi müziğinin yapıldığı mekânlardan biri olan Club Roxy’nin dekorasyon temasındaki 1960’lar havası ise mekâna gidenlerin çok hoşlandıkları bir detaydır.
Adres: Operngasse 24 / Faulmanngasse 1040, Viyana, Avusturya
Tel: +43-681 / 2 030 70 88

Porgy & Bess
Daha çok jazz müzik ağırlıklı programlara odaklanan Porgy& Bess hem Avusturya'dan hem de uluslararası ünlü birçok jazz sanatçısını ağırlamasıyla adını duyurmuş bir müzik kulüptür. Programlar için önceden bilet almanız gerekmektedir.
Adres: Riemergasse 11, 1010, Viyana, Avusturya
Tel: +43 1 512 88 11

U4
Viyana'da tecno-music kültürünün ilk doğduğu ve geliştiği bir gece kulübü olan U4, geniş dans pisti ile genellikle genç nüfusun uğrak mekânlarından biridir.
Adres: Schönbrunner Strasse 222 12, Viyana, Avusturya
Tel: 1 817 11 92

Flex Club
Avrupa’nın en iyi gece kulüplerinden biri olarak seçilen Flex’te çok kültürlü ve çok farklı tarzlarda müzik çeşidi ile dans etme imkânınız bulunmaktadır. Gerek mükemmel ses sistemi gerekse hemen yanında bulunan Flex Cafe ile gece hayatınızı renklendirecek bir yerdir.
Adres: Augartenbrücke 1, 1010 Viyana, Avusturya
Telefon:+43 1 5337525

Heaven Vienna
London Super-Club'ın Viyana'daki şubesi diyebileceğimiz Heaven Vienna, bir gay bardır. Avrupa'nın birçok yerinden gaylerin özel partilere geldiği mekân toplum baskısından kaçmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söylüyor.
Adres: Produktionsbuero, Günthergasse 3/5a, Viyana, Avusturya
Tel: +43 1 402 10 22

1. Gün İSTANBUL - VIYANA - BUDAPEŞTE 

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali acente kontuarı önünde siz değerli konuklarımızla 08.30’da buluşma. Bilet, bagaj ve biniş işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC901 tarifeli seferi ile 11.35’de Viyana’ya hareket. Yerel saat ile 13.00’da varışın ardından özel otobüsümüz ile Budapeşte şehir turu için alandan hareket ediyoruz. Budapeşte şehir turumuzda; yaklaşık 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan şehirde Osmanlı izlerini göreceksiniz. 17 Kasım 1873 yılında Budin ve Peşte’nin birleşmesi ile Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte şehir turu sırasında Kahramanlar Meydanı, Andrassy ve Rakoczi Caddeleri, Opera ve Sinagog Binaları, Budapeşte’nin simgesi sayılan 1884-1904 yılları arasında yapılan 700 odalı Parlamento Binası, Tuna Nehri ve kıyıları, Erszebet Köprüsü, Balıkçılar Tabyası, Zincirli köprü, Kale ve Mathias Kilisesi, Citadella, Özgürlük heykeli panoramik olarak görülecek yerler arasındadır. Turumuzu takiben serbest zaman. Rehberinizin bilgilendireceği saatte otele transfer ve yerleşme. Arzu eden misafirlerimiz için akşam rehberiniz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan Çigan Gecesi yemekli, içkili, müzikli eğlenceli turumuza katılma imkânı. Bu turumuzda gideceğimiz şarap mahzeninde hem yerel şarapların ve yemeklerin hem de Macar dansı ve müziğinin keyfini çıkaracaksınız. Sizlerde şovun bir parçası olabilirsiniz. Geceleme otelimizde.
Ekstra Çigan Gecesi: 50 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 4 çeşit yemek, sınırsız alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)
Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali acente kontuarı önünde siz değerli konuklarımızla 08.30’da buluşma. Bilet, bagaj ve biniş işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC901 tarifeli seferi ile 11.35’de Viyana’ya hareket. Yerel saat ile 13.00’da varışın ardından özel otobüsümüz ile Budapeşte şehir turu için alandan hareket ediyoruz. Budapeşte şehir turumuzda; yaklaşık 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan şehirde Osmanlı izlerini göreceksiniz. 17 Kasım 1873 yılında Budin ve Peşte’nin birleşmesi ile Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte şehir turu sırasında Kahramanlar Meydanı, Andrassy ve Rakoczi Caddeleri, Opera ve Sinagog Binaları, Budapeşte’nin simgesi sayılan 1884-1904 yılları arasında yapılan 700 odalı Parlamento Binası, Tuna Nehri ve kıyıları, Erszebet Köprüsü, Balıkçılar Tabyası, Zincirli köprü, Kale ve Mathias Kilisesi, Citadella, Özgürlük heykeli panoramik olarak görülecek yerler arasındadır. Turumuzu takiben serbest zaman. Rehberinizin bilgilendireceği saatte otele transfer ve yerleşme. Arzu eden misafirlerimiz için akşam rehberiniz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan Çigan Gecesi yemekli, içkili, müzikli eğlenceli turumuza katılma imkânı. Bu turumuzda gideceğimiz şarap mahzeninde hem yerel şarapların ve yemeklerin hem de Macar dansı ve müziğinin keyfini çıkaracaksınız. Sizlerde şovun bir parçası olabilirsiniz. Geceleme otelimizde.
Ekstra Çigan Gecesi: 50 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 4 çeşit yemek, sınırsız alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)

2. Gün BUDAPEŞTE

Sabah otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz, rehberiniz tarafından ekstra organize edilecek öğle yemekli Budapeşte şaheserleri - Estergon - Visegrad - Szentendre gezisine katılabilirler. Budapeşte şaheserleri turumuzda şehirde görülmesi gereken tüm noktaları rehberinizin eşliğinde şehrin merkez caddelerinden, Tuna kıyılarından, tarihi köprülerinden ve meydanlarından geçerek kale bölgesini, Balıkçılar Tabyasını, Matyas Kilisesini ve Budapeşte resmini en iyi görebileceğiniz ve çekebileceğiniz Citadella tepesine çıkacağız. Ardından bir ortaçağ kalesi ve aynı zamanda av şatosu olan ihtişamlı Visegrad’ı ziyaret ediyoruz. Bu turumuzda Visegrad kalesi panoramik olarak görülecektir. Öğle yemeğini Rönesans atmosferinde alıyoruz. Öğle yemeği sonrası Estergon Katedralini, Osmanlı’dan kalan kalenin kalıntılarını geziyoruz. Daha sonra alışveriş için ‘Szentendre’ isimli bir kasabaya gidiyoruz. Macarların sanatçılar ve artistler kasabası Szentendre’de el işi örtüler, kristal, porselen ürünler, hediyelik eşyalar, içkiler gibi pek çok şeyi bulabileceğiniz bu kasabada alışveriş yapabilir ve Tuna nehrine karşı kafelerden birinde zaman geçirebilirsiniz. Rehberin bilgilendireceği saatte Budapeşte’ye transfer, Akşam arzu eden misafirlerimiz rehberlerinin ekstra olarak düzenleyeceği Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü, Avrupa’nın incisi Budapeşte’yi nehirden izleme ve binaların tarihini dinlerken içeceklerini yudumlama fırsatı bulacakları Tuna Nehri gezisine katılabilirsiniz. Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan şehrinde Tuna nehrinden müthiş fotoğraflar çekerek unutulmaz anlara tanıklık edeceğimiz turumuzu kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Tur sonrası özel otobüsümüz ile otele transfer. Geceleme otelinizde.
Ekstra Budapeşte şaheserleri - Estergon - Visegrad - Szentendre turu: 65 Euro (Öğle Yemekli) (Kişi Başı) 
(Ulaşım, rehberlik, 4 çeşit yemek, sınırsız alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)
Ekstra Tuna Nehri Tekne Gezisi: 35 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 1 alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)

3. Gün BUDAPEŞTE - PRAG

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından Prag’a hareket ediyoruz. Yol üzerinde ekstra Bratislava turu rehberimiz tarafından düzenlenecektir. Bratislava, Slovakya Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir. Tuna Nehri kıyısında yer alan şehrin hem Avusturya'ya hem de Macaristan'a sınırı vardır. Dünyada bu şekilde iki devlete sınırı olan sadece iki tane başkent vardır. Şehir çok sayıda festivale ve ticari sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde görülecek yerler arasında Bratislava nehir kıyıları,1529’da 1.Viyana Kuşatması öncesi Türk izleri, Bratislava Kalesi, St.Martin katedrali, eski tarihi şehirde gezinti, Grassalkovich Sarayı, Parlamento Binası, Slovak Devlet Tiyatro Binası, Mozart’ın 6 yaşında Maria Theresa’ya ilk konserini verdiği tarihi bina görülecek yerler arasındadır. Bratislava turumuzundan sonra Prag yolculuğumuza devam ediyoruz, varışımzın ardından Prag şehir turumuzda Cumhurbaşkanlığı Sarayı, yapımı 600 yıl süren neo-gotik Rönesans ve Barok özellikleri bünyesinde barındıran St.Vitüs Katedrali, Franz Kafka’nın evi, 13. yüzyılda Baş Mimar Peter Parler tarafından yaptırılan üzerinde 31 Aziz Heykelinin bulunduğu Charles Köprüsü, eski şehir meydanı, 15. yüzyılda inşa edilen üzerinde 12  Havari bulunan tarihi Astronomik saat kulesi ve TYN Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuz sonrası serbest zaman. Akşam rehberiniz tarafından organize edilecek açık büfe yemekli Ekstra Vltava Nehrinde tekne turu. Prag’ın muhteşem gece manzarasını müzikli açık büfe yemek eşliğinde izliyoruz. Mühendislik harikası müthiş kanal geçişleri ile sizleri hayran bırakacak turumuzu kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Tur sonrası özel otobüsümüz ile otele transfer. Geceleme otelimizde.
Ekstra Vltava Nehrinde açık büfe yemekli tekne turu: 45 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 2 içecek, açık büfe yemek dahildir.)
Ekstra Bratislava Turu: 30 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, şehir turu dahildir.)

4. Gün PRAG

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından arzu eden misafirlerimiz için Ekstra Loket - Karlovy Vary Kültür ve Alışveriş turu. Bu turumuzda Batı Bohemia Karlovy Vary bölgesinin en önemli turistik noktalarından biri olan Loket Kasabasını ziyaret edeceğiz. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Loket kalesi ve şehrini panoramik olarak göreceğiz. Ayrıca James Bond Köyü olarakta bilinen Loket kasabası ünlü Casino Royal filminin bazı sahnelerinin çekildiği meşhur bir kasabadır. Loket gezimizin ardından 15 km sonra Çekya‘nın kaplıcalarıyla ünlü şehri Karlovy Vary yolculuğumuza rehberinizin keyifli anlatımlarıyla devam ediyoruz. Kentte sıcaklıkları 30 - 72 oC arasında değişen 12 termal kaynak bulunmaktadır. Atatürk’ün 1918’de kaldığı oteli, Dovorak`ın, Mozart`ın, Göthe`nin, Beethoven`ın, Puşkin`in evlerini görecek,12 farklı termal suyun çıktığı termal galerileri ziyaret edeceğiz. Ayrıca kristal, porselen, granit, kehribar taşlarının ve diğer geleneksel Çek hediyelik eşyalarının satıldığı fabrika satış mağazalarında alışveriş yapma imkanına sahip olacaksınız. İçilebilir termal özelliği olan doğa harikası Karlovy Vary’de birbirinden şifalı ürünlerin, kremlerin satıldığı mağazaları rehberiniz eşliğinde gezebilirsiniz. Tur bitiminde Prag’a transfer. Yolumuzun üzerinde olan ünlü Çek Bira fabrikası Krusovice durarak arzu eden misafirlerimiz bira tadımı yapabilirler. Prag’a varışımızın ardından serbest zaman. Akşam rehberiniz tarafından düzenlenecek Ekstra Ortaçağ eğlencesi ve yemeği. Bu turumuzda 600 yıllık bir handa yer alan ortaçağ restoranında, ortaçağ dönemine ait kıyafetler giymiş müzisyenler, dansçılar ve aktörlerin muhteşem şovlarını izlerken aynı zamanda çek mutfağının yerel tatlarını denemek ve Çeklerin meşhur biralarından ve ev yapımı yemeklerinden tatma fırsatı yakalayacaksınız. Gecenin sonunda otelimize transfer ve geceleme otelimizde.
Ekstra Loket - Karlovy Vary Kültür ve Alışveriş turu: 60 Euro (Kişi Başı) Yemekli: 75 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, şehir turu dahildir.)
Ekstra Ortaçağ eğlencesi ve yemeği: 65 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 3 çeşit yemek, sınırsız alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)

5. Gün PRAG

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz tam gün Ekstra Moritzburg Su Sarayı - Dresden (Almanya) Kültür ve Alışveriş turumuza katılabilirler. Bu turumuzda Prag’a 150 km mesafedeki dünyanın en önemli su saraylarından biri olan Moritzburg Su Sarayı‘nı göreceğiz. Sakson Krallarının yazlık sarayı ve Av köşkü olarak kullandığı bu saray barok mimarinin en görkemli örneklerinden biridir. Buradaki serbest zamanımız ardından Elbe’nin Floransa’sı olarak adlandırılan muhteşem tarihi yapılarıyla Dresden şehir merkezini, Fraunkirche’yi, Zwinger Sarayını, Brulshl Terası, Kral yolu, Elbe Nehri, Martin Luther heykeli, Hof Kilisesi, Semper Operası, eski şehir meydanı görülecek yerler arasındadır. Ardından Doğu Almanya’nın en güzel şehirlerinden olan ve UNESCO tarafından dünya mirası koruması altına alınan şehirde alışveriş ve gezinti için serbest zaman. Dünyaca ünlü elektronik, giyim, çikolata gibi markaların en kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerini gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Rehberinizin bilgilendireceği saatte Prag’a transfer. Akşam Ekstra Çek yerel folklor Gecesi ve yemeği. Bu turumuzda lokal restaurantta yerel müzisyenlerin, dansçıların muhteşem şovlarını izlerken limitsiz içecek servisi ile çek mutfağının tatlarını deneyerek Çeklerin meşhur biralarından ve ev yapımı şaraplarından tatma fırsatı yakalayacaksınız. Gecenin sonunda otelimize transfer ve geceleme otelimizde.
Ekstra Moritzburg Su Sarayı - Dresden (Almanya) Kültür ve Alışveriş turu:  90 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, şehir turu dahildir.)
Ekstra Moritzburg Su Sarayı - Terezin kampı - Dresden (Almanya) Kültür ve Alışveriş turu:  110 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, şehir turu dahildir.)
Ekstra Çek yerel folklor Gecesi ve yemeği: 45 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 4 çeşit yemek, sınırsız alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)

6. Gün PRAG - VIYANA 

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından Viyana’ya hareket. Yol üstü turumuzda arzu eden misafirlerimiz ile ekstra Cesky Krumlov turu. Müthiş bir Orta Çağ Kasabası olan Cesky Kurumlov, Çekya‘nın değerli bir mücevheri olmakla beraber aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kasabadır. Kominizm’in en koyu dönemlerini yaşamış Cesky Kurumlov 1990’lardan itibaren tekrar yeniden doğuşunu yaşamış ve güzelliklerini ziyarete gelen tüm misafirlerine yansıtmıştır. Cesky Krumlov`a hayran kalacaksınız. Tur sonrası Viyana yolculuğumuza devam ediyoruz. Varışımızın ardından Viyana panoramik şehir turu. Viyana şehir turunda görülecek yerler arasında; Hundertwasser House, Opera Binası, Üniversite, Parlemento Binası, Tiyatro, Hofburg Sarayı ve müzeler bölgesi bulunmaktadır. Turumuzu takiben rehberinizin anlatımlarıyla serbest zaman. Rehberinizin bilgilendireceği saatte otele transfer ve yerleşme. Arzu eden misafirlerimiz ile akşam ekstra organize edilecek Avusturya Grinzing Gecesi turumuza katılabilirler. Bu turumuzda Viyana merkezine 20 dakika uzaklıkta bulunan Grinzing kasabasının küçük ve şirin evlerinde, tipik Viyana heuriger tarzı müzikleri eşliğinde ünlü şnitzellerinin tadına bakıyoruz. Turumuz sonrası otelinize transfer ve geceleme otelimizde.
Ekstra Avusturya Grinzing Gecesi Turu: 50 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, 3 çeşit yemek, sınırlı alkollü veya alkolsüz içecek dahildir.)
Ekstra Cesky Krumlov Turu: 30 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, şehir turu dahildir.)

7. Gün VIYANA

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak organize edilecek tam günlük Liechtenstein Şatosu, Seegrotte yer altı gölü, Mayerling av köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden kaplıca şehri, Schönbrunn Sarayı bahçeleri turumuza katılabilirler.  Bu turda önce Liechtenstein Şatosunu daha sonra maden ocağı iken bir patlama neticesinde icine su dolarak, yeraltı gölü olan ve II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin gizli savaş ucağı ürettikleri Seegrote yer altı gölünü geziyoruz. Turumuzda yeraltı gölünde tekne ile gezinti de yapılacaktır. Ardından bir ortaçağ keşişhanesi olan Heiligenkreuz’u geziyoruz. Daha sonra “Mayerling Faciası”na konu olan ve bugün Carmelita rahibelerinin yaşadığı manastır konumunda bulunan Mayerling av köşkünü panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra küçük ve şirin bir kaplıca şehri Baden. Turumuzun en son durağı Kraliçe Sisi’nin Sarayı olan Schönbrunn Sarayı‘nın muhteşem bahçelerinde serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz sarayın içini ziyaret edebilirler. Burada serbest zamanımızdan sonra Viyana merkezde transfer. Akşam arzu eden misafirlerimiz ile klasik müziğin başkenti Viyana’da ekstra Viyana’nın ünlü klasik müzik konserlerinden birini izleme imkânı. Geceleme otelimizde.
Ekstra Liechtenstein Şatosu - Seegrotte yer altı gölü - Mayerling av köşkü - Heilingenkreuz Manastırı - Baden termal şehri - Schönbrunn Sarayı bahçeleri turu: 55 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, şehir turu dahildir.)
Ekstra Viyana Konser Turu: 55 Euro (Kişi Başı) (Ulaşım, rehberlik, üst kategori konser bileti dahildir.)

8. Gün VIYANA - İSTANBUL

Sabah otelde alınacak kahvaltısının ardından rehberinizin bilgilendireceği saatte Viyana Havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve uçuş işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları tarifeli seferi PC902 seferi ile 13.40’de İstanbul’a hareket. Rahat ve konforlu bir uçuşun ardından İstanbul’a 16.55’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

Pegasus Havayolları tarifeli seferi ile İstanbul /Viyana /İstanbul arası uçak bileti,
Havalimanı vergileri,
3*/4* otellerde 7 gece konaklama,
Sabah kahvaltıları,
Alan- Otel- Alan transferleri,
Tüm şehirlerarası transferler,
Prag-Viyana-Budapeşte panoramik şehir turları,
Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri.

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Vize Ücreti ve hizmet bedeli
Seyahat sağlık ve vize sigortası,
Yurtdışı Çıkış Harcı,
Tüm otel ekstraları,
Ekstra Turlar,
Şöfor, restoran vb. hizmet ve lokal servis tipleri

2-9 MART 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO

9-16 MART 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO

16-23 MART 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO

23-30 MART 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

299 EURO

299 EURO

449 EURO

150 EURO

289 EURO

30 MART-6 NİSAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO

6-13 NİSAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

13-20 NİSAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

20-27 NİSAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

349 EURO

349 EURO

509 EURO

150 EURO

339 EURO

27 NİSAN – 4 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

349 EURO

349 EURO

509 EURO

150 EURO

339 EURO

4-11 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

11-18 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

18-25 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

349 EURO

349 EURO

509 EURO

150 EURO

339 EURO

19-26 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

349 EURO

349 EURO

509 EURO

150 EURO

339 EURO

21-28 EYLÜL 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

28 EYLÜL-5 EKİM 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

12-19 EKİM 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

26 EKİM-2 KASIM 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

329 EURO

329 EURO

489 EURO

150 EURO

319 EURO

2-9 KASIM 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO

16-23 KASIM 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

199 EURO

199 EURO

399 EURO

150 EURO

189 EURO

30 KASIM – 7 ARALIK 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO

14-21 ARALIK 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

249 EURO

249 EURO

399 EURO

150 EURO

239 EURO