×

Lanse Tur| Yurt içi otelleri | yurt dışı turları| kültür turları |Konya Lanse Tur| gemi turları ve uçak biletinde en avantajlı tatil fırsatlarıyla rezervasyon yaptırın.

BÜYÜK İTALYA

Tarih
HER AY KESİN HAREKETLİ
şehirler
MİLANO & VENEDİK & FLORANSA & ROMA & NAPOLİ
otel
3-4* OTELLER
ulaşım
THY İLE
ücret
349 EURO (En düşük fiyat)
vize
Vize Için Gerekli Evrakları Lütfen Sorunuz..
tur konsepti
ODA KAHVALTI

NERELERİ GEZELİM?

İtalya’nın kültür, sanat, moda ve iş merkezi olan Milano; hareketin ve şıklığında ilk adreslerindendir. Tüm dünyada İtalyan Modası’nın merkezi olarak ün yapmış olan şehir ünlü alışveriş caddesi Montenapoleone’nin yanında Ortaçağ Gotik mimari yapısını yansıtan katedralleri ve tiyatro binalarıyla da dikkat çekmektedir. Şehrin bir diğer özelliği ise Leonardo Da Vinci’nin ünlü “Son Akşam Yemeği” tablosunun bulunduğu Santa Maria Della Grazie Kilisesi’ne ev sahipliği yapmasıdır.

Vittoria Emmanuele Galerisi
Duomo Meydanı ve Katedrali
La Scala Tiyatrosu
Santa Maria Della Grazie Kilisesi
Montenapoleone Caddesi

Ponte Dei Sospiri (Ahlar Köprüsü)
Venedik’in 16. Yüzyıl mimarisine ait olan Ahlar Köprüsü, beyaz kireçtaşından yapılmış 11 metrelik bir geçit olup Rio di Palazzo ve Venedik Hapishanesi’nin arasında inşa edilmiştir. Rivayete göre o dönem sarayda sorgulanmak için bu köprüden geçirilen suçlular ölmeden önce son kez iç geçirerek Venedik’e bakarlarmış, bu yüzden köprüye Ahlar Köprüsü ya da İç Çekiş Köprüsü de denmektedir. Mimar Antonio Cantini tarafından inşa edilen köprü hakkındaki bir diğer rivayet ise şöyledir. Eğer birbirine âşık iki çift gondolla Ahlar Köprüsü’nün altından geçerken birbirlerini öperlerse aşkları sonsuzlaşacaktır. Venedikte keyifli bir gondol gezisi yapmak için bu köprü de iyi bir fırsat olacaktır.

Palazzo Ducale(Dükler Sarayı)
14. ve 15. Yüzyıllar arasında gotik tarzda inşa edilmiş bir saray olan Palazzo Ducale, bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin en görkemli binalarından biri ve şehrin yönetildiği yerdi. İlk başlarda ahşap bir taban üzerine inşa edilen saray büyük bir yangın felaketi atlatmış ve sürekli olarak gotik ve neo gotik tarzda yapılan restorasyonlarla bugünkü halini almıştır. Dışarıdan bakıldığında binanın üst kısmının kemerli tabana nasıl oturtulduğu hayranlık uyandırmakta ve bu yüzden yerçekimine meydan okuyan bina olarak da adlandırılmıştır.

San Marco Meydanı ve Bazilikası
Venedik’in en güçlü ve zengin döneminde inşa edilmiş bu iki yapı şehrin en önemli simgelerinden olmanın yanında en bilinen turistik merkezleridir. San Marco Meydanı dört tarafı gotik ve neo gotik tarzda inşa edilmiş olan Procuratie Vecchie, Ala Napoleonica, Procuratie Nuove ve San Marco Bazilikası ile çevrilidir. Ayrıca meydanın tam orta kısmında Torre dell’orologio (Çan Kulesi) adı verilen gösterişli bir saat kulesi bulunmaktadır. San Marco Bazilikası ise ilk önce 9. Yüzyıl’da inşa edilmiş daha sonra geçirdiği yangın ile 11. Yüzyıl’da tekrar inşa edilmiş evangalist bir kilisedir. Venedik’in en görkemli mimari yapısı olarak dikkat çeken bazilika son halini 1094 yılında almıştır. Bu eser dönemin zenginlik ve refahının sembolü olmuştur. Bazilikanın dış süslemeleri kadar iç dizaynı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de dikkat çekmektedir. 

Murano ve Burano Adaları
Her ikisi de Venedik Lagünü’nde bulunan Murano ve Burano Adaları, Venedik tatiliniz sırasında keşfedebileceğiniz şirin ve sakinliği ile dikkat çeken destinasyonlardır. Tüm dünyaca ünlenmiş Murano Camları ile el işi dantel ürünleri ve kanal kenarında rengârenk sıralanmış Burano Evleri fotoğraf karesinden çıkmış kadar hoş hisler uyandıracaktır. Oldukça bohem bir havaya sahip olan bu adalarda gezerken sanatın yaşamın içerisine nasıl dahil olduğunu göreceksiniz.

Fondaco dei Turchi Sarayı
Fondaco dei Turchi (Türk Sarayı) bir zamanlar Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden olan Venedik’te şehre gelen tüccarların konaklayabilmesi için 1621 yılında inşa edilmiştir. O dönemde Osmanlı Devleti ile de gelişmiş bir ticari ilişkisi bulunan Venedik Yönetimi, Osmanlı tebaasından gelen tüccarlara burayı tahsis ettiği için Türk Sarayı olarak anılmıştır. Venedik- Bizans stilinde inşa edilmiş bina zamanla ev, ambar ve han gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır.
 
Peggy Guggenheim Müzesi
Venedik’teki Grand Canal’ın kıyısına kurulmuş olan Peggy Guggenheim Müzesi, Avrupa’nın modern sanata adanmış öncü koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bir müzedir. Solomon R. Guggenheim Vakfı’na bağlı olarak hizmet veren müze dünyanın çeşitli kentlerinde açılmış Guggenheim Müzeleri’ndendir. İçerisinde Kübizm, Sürrealizm ve Ekspresyonizm dalında başyapıt sayılacak eserleri keşfedebilir hem de müzeye ulaşmak için kanalda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Campo San Polo’daki Açıkhava Pazarı
San Marco Meydanı’ndan sonra Venedik’te bulunan en geniş meydan ve kamusal alan olan Campo San Polo’nun yapımına ilk kez 15. Yüzyıl’ın sonlarında başlanmıştır. Meydan içerisinde San Polo Kilisesi, Tiepolo, Soranzo, Dona ve Corner Mocenigo Saraylarını gezebileceğiniz gibi meydanda kurulan Açıkhava pazarından organik yiyeceklerin yanı sıra sevdikleriniz için hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Campo San Polo ayrıca Venedik Film Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla da adını duyurmuştur.

Rialto Köprüsü 
Grand Canal üzerinde kurulmuş ikinci köprü olan Rialto, Venedik’teki Rialto Pazarı’nın hareketliliğini artırmak ve kanal trafiğini rahatlatmak amacıyla 16. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Başlangıçta ahşap bir köprü iken şehrin iki yaka arasındaki geçiş ihtiyacına ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak taş köprü haline getirilmiştir. Büyük Kanal’ın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz Rialto Köprüsü iki yandan eğimli ve kemerli bir yapıya sahiptir. Mimar Antonio da Ponte tarafından inşa edilen yapı bugün Venedik’in en önemli sembollerinden biridir.

Torcello Adası
Venedik Lagünü içerisinde ilk yerleşim yeri olan Torcello Adası, 15 Yüzyıl’da adanın çevresinde ortaya çıkan sıtma hastalığı sebebiyle terk edilmiştir. Bugün yaklaşık 20 kişinin yaşadığı bu sakin ve sessiz adayı Murano ve Burano Adaları’nı gezdikten sonra ziyaret edebilirsiniz. Adada bir zamanlar ressamların eserlerine konu olmuş köprüleri ve Santa Maria Assunta Katedrali’ni keşfedebilirsiniz. Ayrıca damak zevkine ve yeni tatlara meraklı olanlar için burada hizmet veren Locanda Capriani benzersiz bir keyif olacaktır.

Santa Maria del Fiore Katedrali
Floransa’nın baş katedrali olan Santa Maria de Fiore aynı zamanda Roman Katolik kiliselerinin de ana kilisesi olarak kabul edilmektedir. Roma Dönemi’nde antik ve kutsal toprak üzerinde kurulan Santa Resparata Kilisesi’nin yıkılmasıyla inşasına başlanan katedralin ilk temelleri 13. Yüzyıl’da atılmış ve birçok ünlü mimarın katkısıyla ancak 15. Yüzyıl’ın başlarında tamamlanabilmiştir. Geç dönem Gotik mimarisiyle inşa edilen katedral 1982 yılında UNESCO Dünya Mirasları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Galleria degli Uffizi
Dünya’nın en büyük 3 galerisinden biri olan Galleria delgi Uffuzi, Rönesans tarihi ve Ortaçağ Mimarisi’nin en güzel örneklerinin sergilendiği muhteşem bir yapıdır. Rönesans Dönemi’nde Floransa’nın en güçlü ailesi Mediciler tarafından Giorgio Vasari’ye inşa ettirilen galeri binası başlangıçta devlet evraklarının arşivlenmesi için saraya ek olarak yapılmış, daha sonraki dönemde, sanata ve sanatçıya verdikleri yüksek önem ile bilinen Medici Ailesi’nin resim koleksiyonlarının derlendiği bir galeri haline gelmiştir. İçerisinde Botticelli, Michelangelo, Raffaello ve Rembrant gibi ünlü sanatçılara ait eserlerin bulunduğu galeri bugün İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. 

Akademi Galerisi’nde Bulunan Orijinal Davut Heykeli
Michelangelo’nun ustalık eseri olan Davut Heykeli’nin yapımı 3 yıl sürmüş ve heykel son halini 1504 yılında almıştır. Rönesans’ın en ünlü eseri kabul edilen heykel, 5.17 metre uzunluğunda olup Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı temsil etmektedir. Eser ilk olarak Piazza Signorio’da sergilenirken 1910 yılından bu yana Floransa Akademi Galerisi’nde koruma altında bulunmaktadır. Meydanda ise bugün eserin bir kopyası bulunmaktadır. İnsan bedeninin gerçekçi oranlarla betimlendiği bu eser heykel sanatına ve Rönesans Dönemi’nin evrensel yapıtlarına ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir çalışmadır.

Ponte Vecchio​
Medici Ailesi’nin yazlık ve kışlık sarayları arasında ulaşımı sağlamak için 1200 metre uzunluğunda, üstü kapalı olarak inşa ettirdikleri bu geçit köprü beş asırdır şehrin iki yakasını birbirine kavuşturmaktadır. Önceleri şehrin hayvan pazarı gibi kullanılan köprü bugün tamamen kuyumcuların dükkânlarını barındırmaktadır. Ayrıca, inanışa göre, yeni evlenen çiftler köprü üzerine bir asma kilit takıp anahtarını nehre atarak aşklarını ölümsüzleştirmektedir.

Aziz Giovanni Baptisteri​
Floransa’nın tarihi bilinen en eski mimari yapısı olan Aziz Giovanni Baptisteri, 1059 yılında inşa edilmiştir. Medici Ailesi’nin ve birçok ünlü İtalyan sanatçının vaftiz edildiği bu yapı aynı zamanda Santa Maria del Fiore Katedrali’nin de bir parçasıdır. İç mimarisi Antik Roma inanışlarına yapılan göndermelerle işlenmiş olan vaftizhanede Mars tanrısına adanan bir tapınak da bulunmaktadır. Binanın en dikkat çeken yanı ise kapılarının üzerine işlenmiş olan bronzdan İncil tasvirleridir.

Palazzo Pitti​
Floransalı banker ve aynı zamanda ünlü Medici Ailesi’nin en büyük rakiplerinden olan Luca Pitti tarafından Medicilere güç gösterisi yapmak amacıyla 1458 yılında yaptırılan Pitti Sarayı, Pitti ailesinin iflası sonrası 1549 yılında Medici Ailesi tarafından satın alınmıştır. Uzun yıllar Medici Ailesi’ne ev sahipliği yapan sarayın içerisi lüks ve görkemle donatılmış ve yapılan ek mimari detaylarla genişletilmiştir. Giardino di Baboli isimli harika bir bahçeye sahip olan saray, Vasari isimli bir mimarin yaptığı koridorlar ile Palazzo Vechhio’ya bağlanmıştır. Medici Ailesi’nden sonra 18. Yüzyıl’da Napolyon’u ağırlayan saray son olarak Kral III. Emmanuel’e ev sahipliği yapmıştır. 1919 yılında da Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak halka açılmıştır.

Michelangelo Tepesi​
Floransa’nın en harika manzarasını izleyebileceğiniz Michelangelo Tepesi’ne şehrin merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Davut heykelinin bir kopyasının da bulunduğu bu eşsiz tepede şarkılarıyla manzarayı şenlendiren sokak müzisyenlerini dinleyebilir ya da bir şeyler içip fotoğraf çekerek harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Santa Croce Bazilikası​
Floransa’nın Hall of Fame’i diyebileceğimiz gotik kilisede başta Michelangelo olmak üzere pek çok sanatçı ve bilim adamının mezarları bulunmaktadır.

Giotto Kulesi​
İtalyanların Duomo adını verdiği şehir katedralinin bir parçası olan Giotto’nun Çan Kulesi inşası 1359 yılında tamamlanmıştır. Mimarı Giotto di Bondone olan kule, Gotik mimarinin belirgin özelliklerine sahiptir ve dış cephesinde gösterişli oymalar ile mermer süslemeler bulundurmaktadır. Giriş ücreti karşılığı çıkabileceğiniz kulenin 400’ü aşkın basamağının ardındaki manzara kesinlikle görülmeye değer!

Roma Forumu
Avrupa’da nüfusun ilk kez 1 milyona ulaştığı kent olan Roma’daki antik Roma Forumu, ilk kurulduğunda şehrin pazar yeriydi. Antik Roma Çağı’nda imparatorluk topraklarının başlangıç noktası sayılan Roma Forumu, zamanla mimarinin gelişmesi ve yeni kamusal alanların foruma eklenmesiyle burası şehrin en önemli merkezi haline geldi ve siyasetten ticarete ve kültürel faaliyete kadar her konuda Roma Forumu halkın etkileşim noktası oldu.

Vatikan
Roma şehrinin sınırları içerisinde bulunan Vatikan, dünyanın en küçük ülkesidir. Hıristiyan Katolik dünyası açısından çok büyük bir önemi olan Vatikan, Papalık kabul törenleri,  geniş St. Peter Meydanı, ve geleneksel kıyafetli muhafızların koruduğu kiliseleriyle oldukça ünlüdür. Kendisine ait bir ordusu olmadığı için, İsviçreli ve Katolik olması zorunlu olan kişilerden seçilen bu askerlerin San Piedro Bazilikası’nın önünde gün içerisinde yaptıkları törensel nöbet değişimleri, görsel bir şölene dönüşür. Askerlerin özellikle İsviçre vatandaşlarından seçilmesinin nedeni ise tarih boyunca papalığa karşı savaşmamış tek milletin İsviçreliler olmasıdır.

Collosseum
Roma krallarının, halkı ve kraliyet ailesini eğlendirmek üzere Gladyatörlerle aslanları savaştırdığı dövüşlerin izlenmesi için yaptırdığı Collesium, toplamda 55.000 kişi kapasitelidir. Yüksekliği 50 metreyi bulan antik yapı, bir çok seyahat otoritesi tarafından, dünyada mutlaka gereken yerler arasında gösterilmektedir.

Trastevere Bölgesi
Trastevere Bölgesi, Roma’nın en bohem ve huzurlu semtlerinden biridir. Semtin Arnavut kaldırımlı sokakları, balkonlarından sarkan sardunyaları, iç tasarımında kullanılan renkleri ile mimari bir harika olan St. İgnazio Kilisesi semtin görülmeye değer ayrıntılarıdır.  İsmini kıyısında bulunduğu Tiber Nehri’nden alan Trastevere, birçok cafe, bar ve butiğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Basilica di San Giovanni
14. Yüzyılda inşa edilen kilise 1870 yılına kadar Papaların resmi taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Mülkiyeti Papalığa ait olan kilise bugün Papa’nın vaazlarının verildiği yerdir.

Pantheon Tapınağı
Bütün tanrıların tapınağı olarak bilinen Pantheon Tapınağı, Roma’nın pagan dönemine ait en önemli eserlerinden biridir. İnşası M.Ö 118 yılına kadar uzanmaktadır. Sadece tepesinde bulunan bir delikten ışık alan tapınak, başlı başına bir mimari harika olarak nitelendirilmektedir. Bu deliğin bulunduğu kubbe aynı zamanda dünyanın en geniş kubbesidir. İlk kurulduğunda pagan tapınağı olarak hizmet verse de, bugün kilise olarak kullanılan Pantheon’da ünlü ressam Raphael’in mezarının yanı sıra İtalyan bayrağının renklerini temsilen yapılan Margherita Pizzası’nın ithaf edildiği Kraliçe Margherita’nın mezarı da bulunmaktadır.

San Piedro Bazilikası
60.000 kapasitesi bulunan ve 23.000 m2 ‘lik alana kurulmuş olan bazilika Vatikan’da bulunmaktadır. Roma’daki en büyük dört bazilikadan ikincisidir. İnanışa göre Aziz Petrus’un mezarı üzerine kurulmuştur. Michelangelo'nun ünlü Merhamet Heykeli’nin de bulunduğu kilisede 323 merdiveni tırmandıktan sonra muhteşem bir manzara karşınıza çıkmaktadır. Bazilika’nın alt katında ise daha önceden Papalık yapmış kişilerin mezarları ve lahitleri bulunmaktadır. Yapıtın hemen önünde dikkatinizi çekecek olan renkli giysileriyle İsviçreli askerler bulunur. Askerlerin özellikle İsviçrelilerden seçilmesinin nedeni ise tarih boyunca Papalığa hiç saldırmamış ve sadık kalmış olan ülkenin İsviçre olmasıdır.

Pompei Antik Şehri
Roma’ya oldukça yakın bir konumda, Napoli şehri yakınlarında bulunan Pompei Antik Kenti, Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu etrafındaki canlı-cansız tüm nesnelerin taşlaştığı antik kenttir. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları kapsamında korumaya alınan Pompei Antik Şehri, İtalya’nın en popüler turistik merkezlerinden olup, içinde Roma İmparatorluğu’nun şehir yaşamına dair birçok ayrıntıyı barındırmaktadır.

Fontana Di Trevi (Trevi Çeşmesi)
Roma’nın klasik mimari ve Barok mimarisini bir arada yansıtan en güzel eserlerinden biri Fontana di Trevi yani Trevi Çeşmesi’dir. Aşk Çeşmesi olarak da anılan Trevi Çeşmesi, mitolojik deniz tanrısı Neptün’ü tasvir ettiği gibi deniz yaşamını yansıtan ayrıntılar da içermektedir. Şehre gelen turistlerin oldukça dikkatini çeken bu çeşmenin havuzuna para atıp dilek tutmak da özel bir gelenek haline gelmiştir.

San Gioacchino Kilisesi
19. Yüzyıl’da Papalık’ın içine düştüğü ekonomik kriz nedeniyle yaptığı çağrı üzerine dünyanın dört bir yanından gönderilen yardımlarla inşa edilen kilise Roma’nın Lazio bölgesinde bulunmaktadır. Kilise’nin giril tavanına her ülkeye teşekkür mahiyetinde mermer süslemelerle devletlerin ismi yazılmıştır. Dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit de hem maddi yardım yapmış hem de inşasında kullanılmak üzere malzeme yardımı yapmıştır.

Pompei Antik Kenti
Napoli Kalesi
Palazzo Reale
Galeria Umberto
Plebiscito Meydanı
Castel Nuovo or Maschio Angioino
Pozilipo Tepesi
Trieste Tirentino Meydanı
Cappella Sansevero Müzesi
Spaccanapoli

NELER YAPALIM?

La Scala Operası’nda bir gösteri izleyin.
Leonarda da Vinci’nin ünlü Son Akşam Yemeği tablosunu görün.
Mozeralla ve domates sosuyla hazırlana Panzerotti’yi tadın.
Al Mercante Restaurant’da kapuçino ve tramisu keyfini yaşayın.
Safranlı risottoyu deneyin.
Alışveriş çılgınlığını yaşayın.

Rialto Köprüsü’nün etrafındaki Gondollarla büyük kanal turuna çıkın.
Ünlü Venedik maskelerinden mutlaka satın alın.
Sarda in Saor’u mutlaka tadın.
Gelato dondurmalarından tadın.
Murano ve Burano Adaları’ndaki muhteşem cam ürünlerini keşfedin.
Rialto Pazarı’nda alışverişe çıkın.

Gigli’de dondurmalı tiramisunun tadına bakın.
Giardino di Boboli’de öğle yemeği yiyin.
Mevsim yeşillikli pizzalar ve ev yapımı makarnalardan tadın.
Mercato Centrale pazarındaki yiyeceklerden tadın, taze baharatların kokusunu içinize çekin.
Ev yapımı şaraplardan ve ekmek arası olarak satılan bifteklerden mutlaka deneyin.

San Crispino’da ünlü Roma dondurmalarından mutlaka tadın.
Meşhur ve birbirinden farklı İtalyan pizzalarından tadın.
İtalyanlara özgü bir likör olan Limoncello’yu mutlaka deneyin.
İspanyol Merdivenleri’ne oturup manzaranın keyfini çıkarın.
La Bocca Della Verita  (Hakikatin Ağzı) heykelinin ağzına elinizi koyarak yalan testinden geçin.
Vatikan’a çok yakın olan Gran Caffe Borgo’da kahve ve pasta molası verin.
Geleneksel Baccala (tuzda morina balığı) yemeğini tadın.
Campo de’ Fiori Pazarı’nda alışverişe çıkın.
Camponeschi’de bir kadeh şarap için ve lezzetli bir akşam yemeği yiyin.

İtalyan Bayrağı’nın renkleriyle hazırlanmış Margarita Pizzasını mutlaka deneyin.
Toledo Caddesi’ne alışverişe çıkın.
İtalyanlara özgü bir likör olan Limoncello’yu mutlaka deneyin.
Geleneksel Baccala( tuzda Morina balığı) yemeğini tadın.
Napoliten soslu makarnalarını deneyin
Campo de’ Fiori Pazarı’nda alışverişe çıkın.
Napoli Sahili’nde gün batımını izleyin.
İtalya’nın gerçek meyvelerden yapılmasıyla ünlü dondurması Gelato’ları mutlaka tadın.

NELER ALALIM?

Şıklığına ve modaya önem verenler için Milano adeta alışverişin başkenti gibidir. Dünyaca ünlü birçok İtalyan markasının departman mağazalarını bulabileceğiniz Monte Napoleone Bölgesi’nde ayrıca bir çok İtalyan tasarımcıya ait farklı ve stil sahibi tekstil ürünleri satın alabilirsiniz. Şehrin neredeyse her bölgesinde alışveriş yapmak istediğiniz alana göre bir mağaza bulunmaktadır. Örneğin giyim ve aksesuar alışverişi yapacaksınız şehrin ana merkezi sayılan ve aynı zamanda Quodrilatero D’Oro olarak da bilinen Piazza Duomo çevresindeki mağazaları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında San’t Andrea, Monzani ve Spiga Caddeleri üzerinde onlarca mağaza bulunmaktadır. Lüks markalara büyük meblağlar ödemekten çekinmeyen biriyseniz de Avrupa’nın en geniş alışveriş caddesi olarak kabul edilen Corso Buenos Aires’e mutlaka yolunuz düşmelidir. Genç moda severler için özel tasarımların yapıldığı ve uygun fiyatlara şıklığınızı tamamlayacak aksesuarlar bulabileceğiniz birçok mağaza ise Garibaldi Bölgesi’nde bulunan Via Marancelli üzerinde bulunmaktadır.
Evinizin şıklığına önem veren ya da tasarımında ufak değişiklikler yapmaktan hoşlanan biriyseniz Corso Como’da ahşap ev eşyaları satan konsept dekorasyon mağazalarını keşfedebilirsiniz. Ya da Via Brera’da bulunan sanat galerilerinden hoş tablolar satın alabilirsiniz. Vintage ve antika ürünleri satın almaktan hoşlanıyor ya da iyi bir koleksiyoncu iseniz Navigli’de bulunan bitpazarları ve antika dükkânları tam size göre olacaktır.
Milano’daki mağazaların çoğu Pazar günü hariç her gün hizmet vermektedir. Özellikle büyük zincir mağazaları ve alışveriş merkezleri neredeyse günün her saati açıktır ancak İtalyanların siesta geleneğinden dolayı küçük işletmeler ve yerel dükkanlar genellikle sabah 9.30-13.00 ve öğleden sonra 15.30-17.30 arası çalışmaktadır. Pazar günleri ve resmi tatillerde bu küçük işletmelerin tamamı kapalıdır. Bu açıdan Milano’da alışveriş için en uygun günler Salı ve Perşembe günleri arasındadır.

Napolimania
Şehrin ünlü caddesi Via Toledo’da bulunan Napolimania hediyelik alışverişleriniz için adeta gizli bir tapınak gibidir. Napoli’ye ait anahtarlık, magnet ve aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabilirsiniz.
Adres: Via Toledo 312, Napoli, İtalya
Tel: 081 41 41 20

Borsalino Boutique
Milano’nun tarihi açıdan da en önemli binalarından biri olan Vittoria Emmanuele Galerisi’nde bulunan Borsalino, aksesuar olarak şapkadan vazgeçemeyenlerin mutlaka uğraması gereken mağazalardan biridir. Özellikle İtalyan mafya filmlerinde kullanılan fötr şapkaları ile ismini duyurmuş mağazada hem kadınlar hem de erkekler için oldukça farklı tasarımlar bulunmaktadır.
Adres: Galleria Vittorio Emanuele, 20121 Milano, İtalya
Tel: +39 02 8901 54 36

Excelsior
Milano’nun en yeni alışveriş merkezlerinden biri olan ve İtalya’nın moda müzesi olarak kabul edilen Excelsior’da Tiffany, Adidas, Nike gibi dünyaca ünlü markaların mağazaları yanında birçok ünlü İtalyan kozmetik ve gıda marketini bulabilirsiniz.
Adres: Galleria del Corso, 4, 20122 Milano, İtalya

Fidenza Village
Michael Kors, D & G, Furla, Marni ve benzeri markaları çok uygun fiyatlara satın alabileceğiniz Fidenza Village, Milan’ın şehir dışında yer alan bir alışveriş köyüdür. Milan’ın şehir merkezinden düzenli otobüs seferleri yapılan alışveriş köyüne 20 € bilet ücretini ödeyerek kolayca ulaşabilir, gün içerisindeki yemek ve eğlence ihtiyaçlarınızın çoğunu alışveriş kompleksinin içinde yer alan restoran ve kafelerde giderebilirsiniz.
Adres: Chiusa Ferranda, 43036 Fidenza, İtalya

Rocca 1794
Piazza Duomo’da bulunan Rocca, 1794 yılından bu yana pırlanta ve saat üretimi konusunda ün yapmış şehrin en eski mağazalarından biridir. Birbirinden şık ve lüks markalarda saat ve mücevherlerin satıldığı mağazada çok şık yüzük ve kolye gibi aksesuarlar bulabilirsiniz.
Adres: Piazza del Duomo, 25, Milano, İtalya
Tel:+39 02 805 7447

Fiera di Senigallia Bit Pazarı
Cumartesi günleri Darsena yakınlarında kurulan bu bit pazarına metroyu kullanarak ve Porta Durağı’nda inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Birçok vintage ürünün yanında eski kaset kayıtları ve yerel el işlerine dair çok farklı antikalar satın alabilirsiniz.

Venedik, gerçek bir turizm kenti olduğundan alışveriş tutkunlarının da gözde şehirlerindendir. Venedik karnavalının gelenekselleşmesiyle ünlenen maskeler, Murano ve Burano Adası’nda adeta bir sanata dönüştürülen cam işçiliği ürünleri, özel tasarımların bulunduğu butikler ve aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik ve dekoratif eşyanın cenneti gibidir. Venedik’te mağazalar genellikle Pazartesi ve Cumartesi günleri sabah saatlerinde 10.00’dan 13.00’a kadar açık ve öğleden sonraları ise 15.30-19.00 arası hizmet vermektedir. İtalyanlar için milli önemi olan günlerde dükkânlar tamamen kapalı olabilir. Ayrıca satın alacağınız cam ürünleri çoğu mağaza belirli bir ücret karşılığı Avrupa’nın her yerine eve teslim şeklinde taşımaktadır. Largo XXII Marzo ve Calle Dei Fabbri caddelerinde Armani’den Zegna’ya birçok ünlü markanın satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Daha özel ve yerel tasarımlar arıyorsanız Venedik’in arka sokaklarını gezmelisiniz.

Camuffo
Camuffo ziyaretçileri mekânın cam koleksiyoncuları ve böcek bilimcileri için inanılmaz bir ortam olduğunu söylerler. Binlerce farklı çeşitte camın çocuk, böcek ve yusufçuk kuşu heykelciklerine dönüştürüldüğü Camuffo’da, Murano Adası’nda üretilen cam ürünlerini çok daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.
Adres: Cale Delle Acque, 4992, Venedik, İtalya

Schegge
Son derece ilginç maskeleri bulabileceğiniz Schegge’de bir zamanlar maskeli baloların gözdesi olan ve Gothik dönemin izlerini bulabileceğiniz şık maskeler satın alabilirsiniz.
Adres: Calle Lunga Maria Formosa 6185, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 57 89 Çalışma Saatleri: 10.00-21.00 Pazartesi-Cumartesi

Antichità Claudia Zaggia
Aladdin’in Mağarası’nı andıran küçücük bir mekânda üretilen mücevherler, kolyeler ve art noveau tarzı yüzüklerden oluşan mağaza aksesuar düşkünleri için ideal bir alışveriş mekânıdır.
Adres: Sestiere Di Dorsoduro 1195 Calle della Toletta, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 31 59

Giovanni Zanella
Birbirinden renkli ve şık ayakkabıların tasarlandığı mağazada alışılmışın dışında çok özel ve farklı ayakkabı modelleri bulabilirsiniz.
Adres:5641 Castello, San Lio, Venedik, İtalya
Tel: 041 523 55 00 Çalışma Saatleri: 9.30-13.00 ve 15.00- 19.00 (Pazartesi- Cumartesi)

Deri eşyalar, çerçeveler, el yapımı sanat eserleri, birbirinden renkli kalemler ve tekstil ürünleriyle Floransa alışveriş için geniş ve ilginç fırsatlar sunmaktadır. Sanat ve turizm konularında öncü olan kentin arka sokaklarında ve özellikle Piazza San Lorezzo’da, renkli çiçek süslemeleri ve altın renkli kaplamalarıyla ünlü Floransa kağıtları başta olmak üzere pek çok uygun fiyatlı ve ilginç tasarımlı hediyelik eşya bulabilirsiniz. Modayı ve ünlü markaları takip ediyorsanız, şehrin ünlü caddelerinden Via Tornabuoni’ye uğrayabilir, sade ve gündelik ürünlerin bulunduğu açık hava pazarları ya da bitpazarları içinse Piazza S. Spiritio ve Viale Lincoln’e gidebilirsiniz. 

Enoteca Mondovino
Kaliteli şarap ve likör satın alabileceğiniz Enoteca Mondovino’da içilebilir hale getirilmiş bitter çikolatalardan da deneyebilirsiniz. 
Adres: Via S. Agostino 27-29/R
Tel: +39 055 215214

Spazio A
Alberta Ferretti ve Moschino gibi ünlü İtalyan markalarının tasarımlarını bulabileceğiniz Spozio A’da şık ve modaya uygun ürünler satın alabilirsiniz.
Adres: Via Porta Rossa 109-115/r, Piazza della Repubblica, Florence, 50123 
Tel: 055/212995 Web Sitesi: www.aeffe.com

San Lorenzo Markets
Uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz San Lorenzo’da giyimden deri ürünlerine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi satın alabilirsiniz.
Adres: Via dell’Ariento, 50123

Pitti Vintage
Özellikle Avrupalı ve İtalyan tasarımcıların ürünlerinin satıldığı bu vintage mağazasında ilginç aksesuarlar ve farklı giysiler bulabilirsiniz. Vintage giyim ile ilgilenenlerin mutlaka uğraması gereken bir mekân.
Adres: Borgo degli Albizi 72r
Tel: +39 055 230 2676

Oltrarno Bit Pazarı
Floransa’nın en büyük pazarıdır. Sadece salı sabahları açık olan pazarda ihtiyacınız olan her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.
Adres: Piazza S. Spirito

Roma’da her kesimden insanın zevkine ve bütçesine hitap eden birbirinden farklı mağazalar bulunmaktadır. Dünyada modanın merkezi olarak gösterilen şehrin ünlü Via Condotti Caddesi’nde Gucci, Valentino ve Prada gibi ünlü markaların mağazalarını bulabilir, Via del Corso’da zincir mağazalarda, Via del Tritone, Via Nazionale ve Via Cola di Rienzo caddelerinde ise daha uygun fiyatlı alışveriş olanaklarını inceleyebilirsiniz. Antika ve eski eşya meraklılarının ise yolu mutlaka Via Margutta, Via del Babuino, Via Giulia, Via de Coronari ve Via Sannio’dan geçmelidir. Vintage giysi, alet, mobilya ve aksesuarlara meraklıysanız Via Leoni caddesi çok doğru bir seçim olacaktır. Şehrin günlük yaşamına tanık olmak ve alışveriş kültürünü yakından tanımak istiyorsanız Campo de Fiori’de her sabah kurulan meyve sebze pazarını gezebilirsiniz. Pazar gezinizi bitirdikten sonra dilerseniz civardaki butiklere göz atabilirsiniz.

Castel Romano
Roma’nın dışında yer almasına rağmen alışveriş tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir outlet mağazası olan Castel Romano’da ünlü markaları %70 oranında indirimlerle satın alabilirsiniz. Termini bölgesinden belirli saatlerde kalkan servislerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Adres: Via del Ponte di Piscina Cupa, 64 00128 Roma, İtalya
Tel: 06 505 0050 

Boccanera
Prada, Dolce&Gabbana ve Prada gibi birçok ünlü markanın ürettiği birbirinden farklı ayakkabıyı satın alabileceğiniz Boccanera Roma’nın en merkezi yerlerinden birinde faaliyet göstermektedir. Piazza Testaccio’da bulunan mağazada zorlanacağınız tek şey çeşit çeşit güzellikteki ürünlerden seçim yapmak olacak.
Adres: Luca della Robbia, 36 (Testaccio)
Tel: 06 575 0847

Studio Forme
İtalyan mimarlar ve tasarımcıların iş birliği ile kurduğu Studio Forme’de cam vazo, bardak, heykel ve lambalara kadar her türlü dekoratif ve hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.
Adres: Via di Santa Cecilia 30 A/B 
Tel: 06 581 2127 Web Sitesi: http://www.studioformeroma.it/ 

Sharm
Mısırlı iki kardeşin kurduğu Sharm’da doğal taşlardan yapılmış çok sayıda takı, toka ve mücevherin yanında Hint şalları ve atkıları da bulabilirsiniz. 
Adres: Via della Scala, 70 
Tel: 06 583 34477

Natural Shoes
Amerika’daki Birkesntocks tarzı ayakkabıların fiyatlarına göre çok daha ucuza doğal Birkesnstocks tarzı ayakkabıları bulabileceğiniz bu mağaza ayak sağlığına önem veren ve rahat ayakkabı arayanlar için ideal bir mağaza.
Adres: Via della Lungaretta 94
Tel: 06 581 1190 

Napolimania
Şehrin ünlü caddesi Via Toledo’da bulunan Napolimania hediyelik alışverişleriniz için adeta gizli bir tapınak gibidir. Napoli’ye ait anahtarlık, magnet ve aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabilirsiniz.
Adres: Via Toledo 312, Napoli
Tel: 081 41 41 20

NELER YİYELİM?

Milano denildiğinde akla ilk önce alışveriş ve moda gelse de Milan Mutfağı da en az moda kültürü kadar gelişmiş ve içerisinde benzersiz menüler bulundurmaktadır. Klasik İtalyan lezzetlerinin yanında İtalya’ya özgü bir pilav olan Risottoları ile ünlü kentte Cotoletto Milanese ve Safranlı Risotto ile Panzerotti mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Polenta, Orecchio di elefante, Trippa alla milanese, Ossobuco ve Panettone gibi lezzetler de Milano Mutfağı’nın en belirgin yemekleridir. Bunun yanında Milan’da her gün öğleden sonra saat 6.00 ve 8.00 arasında “Aperetivo” denilen bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama eski bir Kuzey İtalya geleneği olup belirli saatler arasında büyük ve doyurucu menülerin oldukça uygun fiyata satılması demektir. Bu saatlerde uygulamayı yapan birçok restoranda çok lezzetli ve doyurucu menüler tadabilirsiniz.

Alla Cucina delle Langhe
Milan’ın alışveriş merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan bu restoran adını Amerikalı ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’un yemek yediği yer olarak duyurmuştur. Fiyatları oldukça uygun olan restoranda çok lezzetli yemekler bulabilirsiniz.
Adres: Corso Como, 6, Milano, İtalya
Tel: +39 02 655 42 79

Luini
Milan’ın en lezzetli ve 150 yıllık bir geçmişe sahip olan atıştırmalığı Panzerotti’nin en lezzetli halini yiyebileceğiniz Luini, Duomo Meydanı’na oldukça yakın konumda bulunan bir pastacıdır. Hem Milanolular hem de turistler arasında oldukça popüler olan Luini’de lezzetli atıştırmalıklarla uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz.
Adres: Via Santa Radegonda, 16, 20121 Milano, İtalya
Tel: +39 02 8646 19 17

Ristorante Brellin
Geleneksel Milano yemeklerinin sunulduğu bu restoran romantikliği ile anılan Kanal Bölgesi’nde yer almaktadır. Eski bir bina içerisinde mumlar ve sakin bir atmosfer ile yemek için ideal bir mekândır.
Adres: Alzaia Naviglio Grande, 14, Milano, İtalya
Tel: +39 02 5810 13 51

Osteria Le Vigne
Sade bir dekorasyona ve şişelerle süslenmiş duvarlara sahip bu restoranda birbirinden lezzetli risottolar tadabilirsiniz. Özellikle yabani çilek ve tatlı gorgonzola peyniriyle hazırlanan risottoları mutlaka denemelisiniz. Restoranın kırmızı şarapla marine edilmiş et yemekleri de denemeye değerdir.
Adres: Ripa di Porta Ticinese 61, Milano, İtalya
Tel: +39 02 837 56 17

Brek
Piazza Cavour civarında bulunan Brek, self servis ile uygun fiyat anlayışını benimsemiş bir restorandır. Milano’nun fast-food outleti olarak bilinen mekânda inanılmaz lezzetli yemek ve tatlıların yanında alkol servisi de yapılmaktadır.
Adres: Via dei Missaglia 97 and Via Cino Del Duca 5, Milano, İtalya
Tel: +39 02 7602 33 79

Cracco Restaurant
Modern bir iç dizayna sahip ve Milanolu ünlü şef Carlo Cracco'nun yönetimindeki bu restoran şehrin en gözde mekânlarındandır. Geniş bir şarap menüsü de bulunan restoran Duomo'ya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Restoran 2 Michelin yıldızlı olup sadece pazar günleri hizmet vermemektedir.
Adres: Via Victor Hugo 4, Milano, İtalya
Tel: +39 02 87 67 74

İtalyanların yemek kültürleri genellikle makarna ve pizza olarak bilinir ancak Venedik bir ada şehri olmasından dolayı daha çok deniz mahsulleri konusunda uzmanlaşmıştır. Özellikle sarımsaklı soslarla sunulan midyeler ve püre ile servis edilen mürekkep balığı yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Turistik bir şehir olması dolayısıyla Venedik çok pahalı bir şehirdir. Gastronomi zevklerinize dur diyemeyenlerden iseniz Venedik’te yemek için özel bir bütçe ayırmanızda fayda vardır. Kahvenin ve şarabın yeri yine Venedikliler için çok önemlidir. Özellikle San Marco Meydanı’nda bulunan kafelerde lezzetli ve birbirinden farklı kahve çeşidini bulabilirsiniz. Venedik’in klasik İtalyan Mutfağı’ndan ayrılan ve sadece şehre özel bazı tatları ise şu şekildedir: Risotto İtalyan Pilavı, Fegato Alla Veneziana (ciğer,soğan ve sirke ile hazırlanan bir et yemeği), Cicchetti (et ya da balıkla hazırlanan atıştırmalık), Tramezzino (Venedik’e özgü sandviçlere verilen isim), Baccala Balığı yemeği.

Trattoria Corte Sconta
Asmalarla kaplı gizli bahçesinde hoşça vakit geçirebileceğiniz restoranda ev yapımı makarnalar ve deniz ürünlerinden yapılan lezzetli makarna sosları bulabilirsiniz. Kabuklu deniz ürünleri ise adeta bir ressamın paletini andıracak renklilikte servis edilmektedir.
Adres: Calle del Pestrin 3886, Venedik, İtalya
Tel: 041 522 70 24 Çalışma Saatleri: 11.30- 15.30 & 18.00-22.30pm (Salı-Cumartesi)

Gam Gam
İsrail mutfağının lezzetlerini sevenler için hem lezzetli hem de uygun fiyata menüler sunan Gam Gam’da Kızıldeniz’in deniz mahsulü yemeklerinden de mutlaka tadmalısınız.
Adres: Cannaregio 1123 Calle del Ghetto Vecchio, Venedik, İtalya
Tel: 041 71 52 84 Çalışma Saatleri: 12.00-23.00 (Pazar- Perşembe)
 
Naranzaria
Taze ve lezzetli Fruili Şarapları’nı tadabileceğiniz Naranzaria’da menü de oldukça zengin. Doğu yemek kültürünün Venedik yemek kültürüyle harmanlandığı restoranda özellikle Venedik tarzı suşiyi denemelisiniz.
Adres: San Polo 130 Campo San Giacometto, Venedik, İtalya
Tel:  041 724 10 35 Çalışma Saatleri: Salı- Pazar

Le Bistrot de Venice
Şık ve zarif bir dekorasyonla içinizi huzur dolduracak bir restoran Le Bistrot de Venice. Kaliteli ve lezzetli şaraplar tadarken modern ve geleneksel mutfağının leziz yemeklerine bayılacağınız bir mekân.
Adres: San Marco, 4685 Calle dei Fabbri Venezia, Venedik, İtalya
Tel: 041 523 66 51

Çoğu İtalya kenti gibi Floransa da farklı lezzetler bulmak konusunda sıkıntı çekmeden yemek yiyebileceğiniz bir kent. İtalya’nın en iyi aşçılarının yetiştiğine inanılan Toscana Bölgesi’ne başkentlik yapması Floransa’yı tarihi bir merkez olmanın yanında gastronomi destinasyonu olarak da geliştirmiştir. Öyle ki, bölgeye özgü olan ve İtalyanca’da “Cucina Rustic” yani kır mutfağı olarak anılan lezzetleri tatmak için gastronomi turları düzenlenmektedir. Bunun yanında verimli üzüm bağlarının bulunduğu bölge benzersiz lezzette birçok şarabın da üretim yeridir. Bölge mutfağının temelini zeytinyağı, ekmek, sığır eti, taze meyve sebze ve peynir oluşturur. İtalyan Lazanyası, Porçini mantarlı pizza, Ravioli, Dondurmalı Tiramisu ve Chanti şarapları, Floransa’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.Eğer yemek için fazla bütçe harcamak istemiyorsanız, kent merkezindeki restoranlar yerine, ara sokaklarda ya da Ponte Vecchio’yu geçtikten sonra nehrin diğer tarafında kalan bölgelerde yerel lezzetler sunan lokantaları deneyebilirsiniz. 

Ristorante Leonardo
Dumo Meydanı’na çok yakın ve merkezi olmasına rağmen çok uygun fiyatlarla yemek yiyebileceğiniz bu restoranda 4-5 € gibi cüzî ücretler ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. 
Adres:  Via Dei Pecori 11, 50123
Tel: 055 28 44 46

Yellow Bar
İki Floransalı ailenin ortaklığı ile kurulan ve 1974’ten beri hizmet veren Yellow Pizza, Toscana Bölgesi’nin en güzel yemeklerinden örnekler sunarken, ismini lezzetli pizzaları ve ev yapımı makarnaları ile duyurmuştur. 
Adres: Via del Pronconsolo 39/R
Tel: +39 055 211 766

Oil Shoppe
Aslında şarküteri olarak hizmet veren Oil Shoppe’de ayaküstü yenilebilecek lezzetli atıştırmalıklar bulabilir, 6-7€ gibi bir fiyata içeceğiniz de dâhil doyurucu menüler yaptırabilirsiniz. Özel köftelerinin bulunduğu ekmek arası sandviçleri ise mutlaka denemelisiniz.
Adres: Via S. Egidio 22r

Gelateria dei Neri
Sempatik dekorasyonu ve uyumlu renkleriyle dikkat çeken Gelateria dei Neri’de aklınıza gelebilecek her türlü dondurmayı, cheese cake ve pastayı satın alabilirsiniz. İşletmenin özellikle çilekli dondurmaları tüm Avrupa’da üne kavuşmuştur.
Adres: Via dei Neri 26, 50122 
Tel: +39 (0)55 210034

İtalyan Mutfağı, kökeni milattan öncesine kadar dayanan çok eski ve köklü bir yemek kültürüne sahiptir. Yunan, Yahudi, Bizans ve Arap mutfaklarından etkilenmiş olup soslarla, makarnalarla ve pizzalarla tüm dünyaca tanınan ve sevilen bir mutfaktır. Roma’da şehrin her yerinde farklı damak zevklerine ve farklı bütçelere hitap eden birçok restoran bulunurken restoran ve cafeler servis kalitelerine ve ücretlerine göre farklı isimler almaktadır. Örneğin Ristoranteler, şehrin en şık ve lüks restoranları olarak kabul edilmektedir. Bu restoranlarda hem İtalyan hem de dünya mutfağından geniş bir yemek ve şarap menüsü bulabilirsiniz. Trattoria adı verilen daha küçük restoranlarda ise genellikle yöresel lezzetler bulunmaktadır ve fiyatlar daha makul düzeydedir. Osteria adı verilen lokantalar ise daha çok ailenizle yemek yiyebileceğiniz küçük ve şirin mekânlardır. Pizzerialar isminden anlaşıldığı üzere, ülke mutfağında önemli yer tutan çeşitli pizzaları bulabileceğiniz yerlerdir. Kahve, tost, sandviç ya da küçük atıştırmalıklar içinse Paninotecaları tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde her tip restoranı kolaylıkla bulabilirsiniz, fakat gerçek İtalyan lezzetlerini keşfetmek istiyorsanız Trastsevere’nin arka sokaklarında bulunan trattoriaları ya da Roma-Yahudi mutfağından menüler sunan mekanları tercih etmelisiniz.

Dar Filettaro
Açık havanın keyfini çıkararak romantik bir akşam yemeği için ideal olan Dar Filettaro’da lezzetli menüler ve şaraplar tadarken manzaranın da keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Largo dei Librari, 88, 186 Roma, İtalya
Tel:+39 06 686 40 18

Il Gelato di San Crispino
Roma, pizzalarının yanında adını tamamen doğal meyve ve sütlerden yapılmış dondurmalarıyla da duyurmuştur. Şehrin en lezzetli dondurmalarını tadabileceğiniz San Crispino’da çok farklı tatta ve çeşitte dondurmalar bulabilirsiniz.
Adres: Via della Panetteria, 42, 00187 Roma, İtalya
Telefon:+39 06 679 39 24

La Locanda del Pellegrino
İtalya’nın lezzetli güney mutfağından örnekler sunan Pellegrino’da Calabrian peynirlerinden Tropea’nın tatlı soğanlarına kadar geniş bir menü bulunmaktadır. Samimi ve sade dekorasyonuyla da evinizin sıcaklığını sunan restoranda lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Lokanta Pazartesi günleri kapalıdır.
Adres: Via del Pellegrino 107
Tel: 06 687 2776 Web Sitesi: www.lalocandadelpellegrino.it

Orso Ottanta
İtalya’nın en iyi aşçılarının yetiştiği Abruzzo Bölgesi’nde eğitilen kaliteli şeflerin yemeklerini tadabileceğiniz Orsa Ottanta, İtalya Başbakanı Berlusconi’nin de akşam yemekleri için tercih ettiği bir restorandır.
Adres: Via dell'Orso, 33 00186
Tel: 06 686 4904 Web Sitesi: http://www.orso80.it/

Dal Toscano
Vatikan’da bulunan Dal Toscano, muhteşem biftekler ve kömür ateşinde hazırlanan birçok et yemeği bulabileceğiniz ünlü bir restorandır. Daha çok Toscano Bölgesi’nin yerel tatlarını tadabileceğiniz restoranda ev yapımı makarna ve Ribollita çorbası denemeye değer menülerindendir.
Adres: Via Germanico, 58, 00192 Roma, İtalya
Telefon:+39 06 3972 57 17

Pierluigi
Meydana açılan bir alanda lezzetli pizzalar, deniz mahsulleriyle hazırlanmış soslar eşliğinde sunum yapılan makarnalardan tadabileceğiniz ve muhteşem bir şarap mahzeni bulunan Pierluigi, 1938 yılından beri Romalıların lezzetine güvendiği bir restorandır. Restoran Pazartesi günleri kapalıdır.
Adres: Piazza dé Ricci 144
Tel: 06 68 61 302

Pasticceria Scaturchio
Napoli’nin en lezzetli tatlı ve hamur işlerini tadabileceğiniz Pasticceria Scaturchio’da gelato ve katedral şekerlemeleri denemeye değer lezzetler arasındadır.
Adres: Piazza San Domenico Maggiore, 19, 80134 Napoli, İtalya
Tel: +39 081 551 7031

NEREDE EĞLENİLİR?

İtalya’nın genç ve kozmopolitan kenti Milano’nun gece hayatı da en az gündüzleri kadar hareketli ve ışıltı doludur. Dilerseniz yerel şaraplar ve klasik İtalyan lezzetleriyle donatılmış bir masada uzun saatler geçirerek eğlenebilir, dilerseniz de sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebileceğiniz diskotek ve gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanında Avrupa’nın en ünlü tiyatro ve opera gösterilerine ev sahipliği yapan La Scala ve Piccolo Tiyatrosu’nda bir gösteri izleyebilirsiniz. Şehrin gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen bölgeler ise Corso Como, Navigli, Colonne di San Lorenzo ve Latin Mahallesi olarak bilinen Brera’dır. Bu bölgelerde yer alan bar ve clubların birçoğu “Aperetivo” uygulaması ile belirli saatlerde çok uygun fiyatlara içki servisi yapmaktadır.

Hollywood Disco
Corso Como’nun en hareketli mekânı sayılan Hollywood Disco, hem turistler hem de şehrin sakinleri tarafından oldukça rağbet gören bir eğlence yeridir. İçki ücretleri biraz yüksek olsa da çalınan müziklerin ve sahne alan grupların kalitesi oldukça yüksektir.
Adres:  Corso Como, 15, 20154 Milano, İtalya
Tel: +39 02 659 89 96

Il Gattopardo Café
Şehrin ve belki de İtalya’nın en farklı ve sakin kafesi olarak kabul edilebilecek Il Gattopardo Café, eski Sicilya Sarayları tarzında dizayn edilmiş çok farklı bir konsepte sahiptir. Şık ve eğlenceli bir gece geçirmek isteyenler için ideal olan bu mekâna gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.
Adres: Via Piero della Francesca, 47, 20154 Milano, İtalya
Tel: +39 02 3453 76 99

Le Biciclette
Eğlenceli bir gece mekânı olmasının yanında restoran ve sanat galerisi olarak da hizmet veren Le Biciclette oldukça rahatlatıcı ve sakin bir atmosfere sahiptir. Eğer gitmeden mekânın programlarını edinme fırsatı bulursanız çok eğlenceli kokteyl geceleri, sanat sergileri ya da canlı müzik gösterilerinden birine katılma fırsatı bulabilirsiniz.
Adres: Via Torti, 2, Milano, İtalya
Tel: +39 02 5810 43 25

Blue Note
New York kökenli bir caz grubunun sahne aldığı Blue Note, Milano’da en kaliteli canlı müzik dinleyebileceğiniz mekânlardan biridir. Haftanın altı günü sahne alan grubun çaldığı soul ve blues parçalar oldukça ilgi görmektedir. Kaliteli müzik dinleyerek bir şeyler içmek isteyenler için ideal bir müzik kulübüdür.
Adres: Via Borsieri 37, Isola area, Milan, İtalya
Tel: +39 02 69 01 68 88

Plastic Nightclub
İtalyan House ve Techno müziklerinin çalındığı bu popüler gece kulübü Grace Jones ve Andy Warhol eserlerinin hâkim olduğu bir dekorasyona sahiptir. Mekânın kalabalık olduğu zamanlarda şık giyinmeniz içeri kabul edilmeniz için iyi bir fırsat olacaktır.
Adres: Viale Umbria, 120, Milano, İtalya
Tel:+39 02 733 996

Teatro alla Scala
Opera severlerin ya da İtalyan Klasik Müzik Kültürü'nü tanımak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan La Scala Tiyatrosu'nda bir gösteriye katılmak isterseniz Piazza Duomo ya da Duomo metro istasyonun merdivenlerindeki gişelerden biletleri temin edebilirsiniz.
Adres: Via Filodrammatici, 2, Milano, İtalya
Tel: +39 02 88 791

Bir zamanlar Avrupa’nın en gözde gece hayatının yaşandığı bir şehir olmasına rağmen geçmişe göre bugün daha sessiz sakin bir gece hayatı vardır Venedik’te. Ancak her şeye rağmen değişmeyen bir deyim Venedik’in gece yaşamını özetler gibidir. “Sirenler çaldığında suların yükseleceğini anlayabilirsiniz ama bir Venedikli ne yapar eder gecesini bir şekilde anlamlandırır.” Eğer bar, disco ya da casino tarzı yerlere ilgi duymuyorsanız dolunayın altında romantik bir tekne gezintisine çıkabilirsiniz. Şehrin en sessizleştiği bu saatlerde gondollo kanalların arasında dolaşmaktan inanılmaz bir keyif alabilirsiniz. Ya da Napolyon’un “Dünyanın en güzel salonu” dediği San Marco Meydanı’nda bulunan kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Collegium Ducale
Eski bir hapishanede performans gösteren altı klasik müzik oda sanatçısının, Bach ve Albinoni eserlerini çaldığı bir gece ile unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman opera sanatçılarının da sahne aldığı Collegium Ducale, klasik müzik severler için ideal olan mekânda bilet fiyatları 20-25€ arasındadır.
Adres: Palazzo delle Prigioni, Venedik, İtalya
Tel: 041 98 42 52

Casinò Di Venezia
Venedikliler hiçbir operanın görkemli Venedik Casinosu’nda yaşanan dramaları 0yansıtamayacağı söylerler. Ünlü operacı Richard Wagner’ın 19. Yüzyılda son zamanlarını geçirdiği ve hayatını kaybettiği binada, adına müzeye dönüştürülmüş bir oda da bulunmaktadır. Aslında otelin bir parçası olan casinoda eğer otelin müşterisi değilseniz girişte kupon satın alabilir ve kumarhanede şansınızı deneyebilirsiniz.
Adres: Cannaregio 2040 Palazzo Vendramin-Calergi, Venedik, İtalya
Tel: 041 529 71 11

Al Vapore
Kaliteli Blues ve Jazz müzik dinleyebileceğiniz Al Vapore’de müzik dolu eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Via Fratelli Bandiera, Marghera 8, Venedik, İtalya
Tel: 041 93 07 96

Centrale
Venedik’in en gözde ve canlı gece hayatının yaşandığı Centrale’de, bar, restoran ve lounge bar gibi farklı eğlence bölümleri bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları Hollywood ünlülerinin yaptığı tarzda özel partilere ev sahipliği yapmaktadır.
Adres: Piscina Frezzeria N. 1659/B 30124, Venedik, İtalya
Tel: 041 296 0664 

Floransa gece hayatını şekillendiren en önemli unsur şehrin öğrenci nüfusudur. İtalya’nın dört bir yanından sanat akademilerine gelen öğrenciler şehirde bohem bir eğlence kültürünün oluşmasına öncülük etmişlerdir. Oltrarno Bölgesi’nde bu tarzı temsil eden, farklı konsept ve dekorasyona sahip birçok gece kulübü ve bar bulabilirsiniz. Piazza della Signoria bölgesinde ise popüler kültüre hitap eden eğlence mekânlarına rastlayabilirsiniz. Floransa’daki çoğu bar ve gece kulübünde İtalya’nın “happy hours”u olarak bilinen Aperetivo uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamaya göre günün belirli saatinde çok uygun fiyata küçük atıştırmalıklar, içkiler ve kokteyller deneyebilirsiniz. Bunun yanında şehrin klasik kültürünü yakından tanımak isteyenler için Teatro della Pergola, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, Pucchini ve Verdi Tiyatroları farklı bir deneyim imkanı sayılabilir.

Libreria Cafe La Cite
La Cite’in sıcak atmosferinde bir yandan kitap okurken diğer yandan içeceğinizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Bu nezih İtalyan cafesi, gürültüden ve kalabalık eğlence mekânlarından hoşlanmayanlar için ideal.
Adres: Borgo San Frediano 20r, 50124, Floransa, İtalya
Tel: 055 210387

Central Park Club
Hip-hop müzikten hoşlananlar için ideal olan bu mekâna kendi dans ayakkabılarınızı getirip sabah kadar dans etmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Via Fosso Macinante 2, Florence, 50144, İtalya
Tel: 055/353505 

Cavalli Club
Floransa gece hayatına damgasını vurmuş şık bir mekân olan Cavalli Club, İtalyan tasarımcı Roberto Cavalli tarafından dizayn edilmiş ve hizmete açılmıştır. Ağırlıklı olarak özel davetlere ev sahipliği yapan kulüpte eğlence gece boyunca durmaksızın devam etmektedir.
Adres: Piazza del Carmine, 8, 50124 , Floransa, İtalya
Tel: 055 211650

Jazz Club
Özellikle yerli halk tarafından tercih edilen, canlı performansları izleyerek caz müziğe doyabileceğiniz eğlenceli bir mekân olan Jazz Club’da keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
Adres: Via Nuova de' Caccini 3, Borgo Pinti’nin köşesinde, Santa Croce, Florence, 50121
Tel: 055/2479700 

İtalya’da gün içerisinde Siesta yapma geleneği, eğlence ve gece hayatının ritmi üzerinde oldukça etkilidir. Öğleden sonra ve akşamüzerini kapsayan süreçte uyku ve dinlenme molası veren İtalyanlar, akşam yemeklerini de uzun saatlere yayarlar ve gece hayatı ancak 23.00-00.00 gibi hareketlenir. Şehrin gece hayatı denilince akla ilk gelen bölgeler ise Testaccio ve San Larenzo’dur. Özellikle San Larenzo Bölgesi’nde bulunan bar ve gece kulüpleri, şehrin genç nüfusuna hitap etmektedir. Bunun dışında Trastevere, kendine has ambiyansıyla gece hayatı için alternatif mekânlar sunmaktadır.  

Testaccio Bölgesi San Lorenzo Bölgesi

Bar Della Pace
Tarihi şehir merkezine çok yakın bir konumda bulunan Bar Della Pace açık havada şehrin kalabalığını izleyerek eğlenebileceğiniz ve bir şeyler içerken dekorasyonuyla da 19. Yüzyıl atmosferini hissedebileceğiniz bir mekândır. 
Adres: Via della Pace, 3-7, 00186 Roma, İtalya
Telefon:+39 06 686 1216

Alien 
Striptiz ve revü gösterilerinin yapıldığı kulüp özellikle gençlerin yoğunlukta olduğu bir mekândır. Geniş bir dans pistine sahip olan Ailen’da lazer ışıklar altında Dj remixleri eşliğinde dans edebilirsiniz. Pazartesi ile Pazar günleri kapalıdır.
Adres: Via Velletri, 13, 00198 Roma, İtalya
Tel:+39 06 841 22 12

Gregory’s
İspanyol Merdivenleri’ne çok yakın bir konumda bulunan Gregory’s Romalı ve uluslararası müzisyenlerin caz konserlerine ev sahipliği yapan zarif bir gece kulübüdür. Kaliteli bir gösteri izlemek ve iyi şarap tatmak isteyenler için idealdir. 
Adres: Via Gregoriana, 54, 00187 Roma, İtalya
Telefon:+39 06 679 6386

Accademia di Santa Cecilia
Klasik müzik severler için ideal olan bu mekânda ilginç programlar bulabilirsiniz.
Adres: Viale Pietro de Coubertin 34
Tel: 06 808 20 58

Morrison
Gerçek bir Irısh Pub’ın İtalyan kültürüyle harmanlandığı mekânda futbol maçları izleyebilir ve lezzetli et yemekleri yanında biranızı yudumlayabilirsiniz. Bunun yanında klasik pop ve R&B tarzında müzik dinleyebileceğiniz bir alanları da bulunmaktadır.
Adres: Via E. Quirino Visconti 88 Piazza Cavour yakınlarında)
Tel: 06 322 2265

Trimani
Roma’nın en büyük şarap barı olan mekânda birbirinden farklı ve lezzette şarap tadarak gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Via Cernaia 37b
Tel: 06 446 96 30

Teatro Mercadante
Napoli’nin tarihi ve kültürel merkezlerinden olan bu tiyatroda şehrin en iyi gösterilerinden birini izleyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırdığınız taktirde çok uygun fiyata biletler bulabilirsiniz.
Adres: Piazza Municipio 1, Napoli, İtalya
Tel: 081 551 33 96

Circolo dei Forestieri
Napoli Körfezi’nin manzarasına nazır içkilerinizi yudumlarken Sorrento’nun portakal ve mandalina kokusunu içinize çekebilir ve canlı piyano dinletisi ile gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adres: Via L. de Maio 35 off Piazza S. Antonino, Sorrento
Tel: +39 081 877 32 63

1. Gün
İSTANBUL – MİLANO

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde siz değerli misafirlerimiz ile saat 10.30’da buluşma. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları TK 1895 sayılı tarifeli seferi ile saat 12.40’da Milano’ya uçuş. Yerel saat ile 13.35’te varış. Varışımızı takiben havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile panoramik şehir turu için hareket. Şehir tamamlanması yaklaşık 500 yılı alan İtalya’nın en büyük 2. Kilisesi olan Milano Duomo’su, Fortezza kalesi, dünyanın en ünlü moda mağazalarına ev sahipliği yapan Vittorio Emmanuele Galerisi görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otele transfer.

2. Gün
MİLANO – VENEDİK

Sabah kahvaltısının ardından Venedik’e hareket ediyoruz. Güzergâh üzerinde rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Verona turuna katılma imkanı (35€). Turumuzda tarihteki en büyük aşk hikayesine konu olmuş Romeo&Juliet’in evi, Verona Arena’sı, değişik mimarisiye Scaligero Köprüsü ve Verona Katedrali görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası Venedik’e hareket. Tronchetto meydanına varışın ardından kısa vapur yolculuğu ile San Marco Meydanı’na varış ve panoramik şehir turu. Şehir turumuzda ünlü San Marco Meydanı ve Kilisesi, mahkumların ceza evine girmeden önce son bir kez Venedik’e baktığı Son Nefes Köprüsü, Büyük Kanal ve üzerinde bulunan Rialto Köprüsü, Dükler Sarayı, Çan ve Saat Kulesi ve Giorgio Maggiore Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuzun ardından rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Venedik`in sembolü olan Gondol turu (25 Euro). Tur sonrası otele transfer. Geceleme otelinizde.

3. Gün
VENEDİK - FLORANSA

Sabah kahvaltısının ardından Floransa’ya hareket ediyoruz. Güzergâh üzerinde rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Bologna (25€) turuna katılma imkanı. Bologna şehir turumuzda Bologna’nın merkezi olarak kabul edilen Piazza Maggiore(Büyük Meydan), Meydanın hemen arkasında bulunan Neptün Çeşmesi,Eski Borsa Binası, Avrupanın ilk üniversite binası, Quadrilatero (eski pazar), Bologna’nın simgeleri haline gelen Garisenda ve asinelli kuleleri görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası Floransa’ya hareket. Varışı takiben panoramik Floransa şehir turu. Turumuzda Floransa’yı ikiye ayıran Arno Nehri, kuyumcularıyla ünlü Ponte Vecchio köprüsü, Medici Aile’sinin Floransa’ya hüküm sürdüğü Palazzo Vecchio, Rönesans’ın baş yapıtlarından olan Herkül ve Davut heykellerine ev sahipliği yapan Piazza Della Signoria, İtalya’nın en yüksek 3. Kubbesine sahip olan Santa Maria del Fiore Duomo’su ve kapısıyla ünlü Vaftizhane görülecek yerler arasındadır.Tur bitiminde Montecatini`deki otelimize transfer.

4. Gün
FLORANSA

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Toscana (90€) turuna katılabilirler. Turumuzun ilk durağı olan Pisa’da İtalya’nın simgesi haline gelen eğik Pisa Kulesi ve hemen yanında bulunan Miracoli Meydanı görüldükten sonra San Gimignano’ya yola çıkıyoruz. Kendinizi Orta Çağ’da hissedecek olduğunuz San Gimignano’da, 12. ve 13. yüzyıllarda rakip soylu aileler tarafından inşa edilen 13 kuleyi ve Cisterne Meydanı’nı göreceğiz. Turumuz sonrası Siena’ya hareket ediyoruz. Mahalle kültürünün baskın bir şekilde görüldüğü Siena’da toplamda 17 mahalle bulunmaktadır. Mahallelerin katılımıyla gerçekleştirilen Palio at yarışlarının yapıldığı Campo Meydanı, yapımı yarım kalan Siena Duomo’su ve şehrin dar sokakları Siena şehir turumuzda görülecek yerler arasındadır.

5. Gün
FLORANSA – ROMA 

Sabah kahvaltısının ardından Roma’ya hareket ediyoruz. Güzergâh üzerinde rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Orvieto turun katılma imkanı (25€). İtalya’nın sanat ve genel tarihinde önemli bir yer edinen ve olağanüstü doğal güzelliklere sahip olan Orvieto’da antik kent merkezinin ve Orvieto Duomo’sunun görülmesinin ardından Roma’ya hareket. Varışı takiben panoramik Roma şehir turu. Şehir turumuzda Hristiyanlığın merkezi olarak kabul edilen San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Cem Sultan’ın hapsedildiği Castel Sant’Angelo, Mussoli’nin halka seslenmiş olduğu Venedik Meydanı ve II. Vittorio Emmauele anıtı, Gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapan Kolezyum, Tatlı Hayat filmiyle ünlenen Aşıklar Çeşmesi, 135 basamaktan oluşan İspanyol merdivenleri ve batık gemi çeşmesini bulunduran İspanyol merdivenleri görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası otele transfer.

6. Gün
ROMA

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Outlet ve Göller Bölgesi turuna (45 €) katılabilirler. Turumuzun ilk durağı olan Castel Gandolfo’da Papa’nın yazlık sarayı, Dünya’nın ilk posta kutusu ve muhteşem manzarasıyla Albano Gölü’nü göreceğiz. Bir sonraki durağımız olan Nemi Köyü’ne varışımızın ardından köy içerisinde keyifli bir yürüyüş yapacağız. Yürüyüşün ardından Nemi Köyü’nün ünlü dağ çilekli turtasını tatmak ve alışveriş için kısa bir serbest zaman. İtalya’nın en ünlü Outlet’i olan Castel Romano Outlet’e varışımızın ardından serbest zaman. Tur sonrası otelimize veya tercihen kent merkezine transfer. Akşam rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Roma Gece Turu (25€) veya Yemekli Gece Turu (55€) ’na katılma imkanı. Tur sonrası otelimize transfer. 

7. Gün
ROMA – NAPOLİ 

Sabah kahvaltısının Napoli’ye hareket. Napoli’ye varışımızı takiben panoramik şehir turu. Şehir turumuzda Napoli’nin merkez meydanı olan Plebiscito Meydanı, 17. Yüzyılda yapılmış Kraliyet Sarayı, Castel Nuovo (Yeni Kale), Roma’da bulunan San Pietro Meydan’ından ve Pantheon’dan esilenerek yapılan San Francesco di Paola Bazilikası, mağazaların bulunduğu I. Umberto Galerisi, 1737 yılında inşa edilen ve UNESCO dünya kültür mirası listesinden bulunan San Carlo Tiyatrosu ve Napoli Limanı görülecek yerler arasındadır. Panoramik şehir turumuz sonrası rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Pompei Antik Kenti turuna (45€) katılma imkanı. Pompei şehri M.S 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucunda 18. Yüz yıla kadar 7 metre toprağın altında kalmıştır. Bu tarihte yapılan kazılar sonrası ortaya çıkan evleri, sarayları ve taşlaşmış insanları görme fırsatı bulacağız. Turumuz sonrası otelimize transfer.

8. Gün
NAPOLİ – İSTANBUL 

Sabah kahvaltısının ardından uçak saatine bağlı olarak Napoli havalimanı’na transfer. Bagaj ve check-in işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türk Hava Yollarının TK 1880 sayılı tarifeli seferi ile saat 09:35’te İstanbul'a hareket. Yerel saat ile 13.45’te İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul(IST)- Milano(MXP) ve Napoli (NAP) - İstanbul(IST) arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
Havalimanı vergileri
3 ve 4* otellerde 7 gece kahvaltı dâhil konaklamalar
Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
Tüm şehirler arası transferler
Panoramik Milano, Venedik, Floransa, Roma ve Napoli şehir turları
Şehir vergileri
Vaporetto ücreti
Zorunlu seyahat sigortası
Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Vize ücreti ve hizmet bedeli
Özel Seyahat sağlık sigortası
Yurt dışı çıkış harcı bedeli
Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar
Opsiyonel turlar
Müze ve ören yerleri giriş ücretleri

9-16 MART 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

349 EURO

349 EURO

529 EURO

150 EURO

339 EURO

23-30 MART 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

399 EURO

399 EURO

579 EURO

150 EURO

389 EURO

6-13 NİSAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

399 EURO

399 EURO

579 EURO

150 EURO

389 EURO

20-27 NİSAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

449 EURO

449 EURO

629 EURO

150 EURO

439 EURO

4-11 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

449 EURO

449 EURO

629 EURO

150 EURO

439 EURO

18-25 MAYIS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

449 EURO

449 EURO

629 EURO

150 EURO

439 EURO

15-22 HAZİRAN 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

499 EURO

499 EURO

679 EURO

150 EURO

489 EURO

29 HAZİRAN-6 TEMMUZ 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

549 EURO

549 EURO

729 EURO

150 EURO

539 EURO

13-20 TEMMUZ 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

549 EURO

549 EURO

729 EURO

150 EURO

539 EURO

27 TEMMUZ – 3 AĞUSTOS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

499 EURO

499 EURO

679 EURO

150 EURO

489 EURO

24-31 AĞUSTOS 2019

KİŞİ BAŞI

İLAVE KİŞİ

TEK KİŞİ

0-2 YAŞ ÇOCUK

3-12 YAŞ ÇOCUK

STANDART ODA

499 EURO

499 EURO

679 EURO

150 EURO

489 EURO